Elektrik Sorusu

Elektrik işlerinden anlayanlara basit bir soru.

İnsanlar da toprağa basınca negatif yüklerden kurtulur denir. Toprak adamın elektriğini alır derler özetle..

Bir de duvardaki prizlerin topraklama demircikleri var.
Ben gidip bahçeye ayakları gömmek yerine o topraklama demirciklerini tutsam aynı etkiyi yaratır mı yoksa bi komşunun kaçağını çekerken beni çarpabilir mi?

Teşekkürler...

soruya cevap değil ama:

evinize kaçak akım rölesi ekletin. böylece çarpılma olursa elektriği otomatik olarak kesecektir

çarpılmadığınız topraklamanın çalıştığını göstermez. biçok binada kablosu bile çekilebilir ama toprağa döşenen donanım yanlış monte edilmiş olabilir. veya kuru kalmış ve iletim sağlamıyordur, veya hat üzerinde bi yerlerde kablo kopmuştur vs.
endüstriyel yerlerde topraklama her noktada özel cihazla ölçülür. bu tip bi kontrol yaptırabilirsiniz.
  • sttc  (15.01.20 02:24:22)
amaç basmak değil o şekilde yürümek. Aşağıya ineyim, çıplak ayakla toprağa basayım değil durum.

Gidip prizdeki toprak hattına dokunmana gerek yok (ki bazı durumlarda seni tehlikeye düşürür), kalorifer borusu, musluk da aynı işi görür hem de daha güvenlidir. Üzerinden atacağın ise üstünde biriken statik elektrik olur.
  • kimlanbu  (15.01.20 10:45:32)