Digiturk'un Para İadesi ve BTK

Digiturk, dün bir sms gönderdi, sms'de şöyle yazıyordu; "2014/DK-SDD/105 sayili BTK Karari uyarinca XXXXXXX numarali aboneliginiz icin 200 TL alacaklisiniz. www.digiturk.com.tr/duyurular 'a veya Musteri Hizmetlerine basvurabilirsiniz."

Neymiş bu diye araştırayım dedim, e-devlet'ten baktığımda, gerçekten böyle bir alacağım var. Kararı araştırdığımda da, 2005 yılında, digikart'ım kırıldığında, değiştirmek için 200 TL bedel çıkarttıklarını ve paşa paşa ödettiklerini hatırladım, tüm itirazlarıma rağmen. Ancak ne olduysa, bi takım kararlar vs çıkmış, BTK'da bu paraların tüketicilere geri ödenmesine karar vermiş. Buraya kadar her şey güzel de, arkadaş ben 15 sene evvel, Euro kuru 1,66 iken 120 euro karşılığı TL ödemişken, 15 yıl sonra neden 30 Euro karşılığı TL alıyorum? Digiturk'e 15 sene önce borcum olsaydı, 200 TL mi ödeyecektim, yoksa yasal faiz vs vs 1.500 TL mi ödeyecektim?

Velhasıl, bu konuyla ilgili BTK'nın tüketici şikayetleri sayfasından bir kayıt açtım ve para iadesinin, paranın değer kaybının hesaplanarak iade edilmesini talep ettim ancak, bu işin yasal oluru nedir? Nasıl ilerlemek lazım? Ne diyorsunuz, bir fikriniz var mı?

Not: Bu arada, ödenecek 200 TL için de digitürk sayfası üzerinden işlem başlattım. Ve digiturk üyeliğimi de 1,5 sene önce iptal ettim.

tüketici mahkemesine başvurman gerekebilir bence.

  • emfuzi  (13.01.20 17:10:15)
Tüfe karşılığı 460 TL civarı ediyor. yasal faizi bilemem. niye euro üzerinden hesaplıyorsun.

  • fezagezgini  (13.01.20 20:02:18)
yasal faizini almanız lazım sanki. euro, altın, gümüş gibi hesaplara girilmez bu durumlarda. öyle olsaydı apple hissesi üzerinden yapmanız daha iyi olurdu sanki.

  • ozdek  (13.01.20 21:28:16)
:)) euro hesabi yapmamin cok ozel bir sebebi yok. 15 yillik yasal faiz ya da tefe/tufe hesaplamalari hakkimda pek bilgim olmadigi icin sorunu en kolay euro uzerinden anlatabilecegimi dusundum o yuzden. Apple hissesi de fena degil ama bitcoin daha mantikli geldi :)

Ama asil soru, bu farki nereden talep etmeliyim? Tuketici mahkemesiyse muhattabim, boku yedim demektir, cunku basvurmak zorunda oldugum tuketici hakem heyeti, pek tuketici taraftari degil, edindigim 3 farkli tecrubeye gore.
  • suppermaster  (14.01.20 00:30:05)