Muhasebeci arkadaşlara soru (kurumlar vergisi xml'i hk)

arkadaşlar selam. ilginç bir soru sorucam.

Kurumlar Vergisi Beyannamesine ait XML'ler üzerinde çalışıyorum da; (yazılım amaçlı)

Birkaç nokta farkettim belki siz karşılıklarını biliyorsunuzdur diye soruyorum.

Şimdi XML beyannamede;
zararOlsaDahiIndirilecek başlığı altında tek tek indirileceklerin listesi yer alıyor.
Ve bu listede;

Türü: 350 Açıklama: "bilmem ne sebepten indirildi" isimli bilgiler yer alıyor.
Burada Türü: karşısında yer alan kodların karşılıklarının yer aldığı bir tablo mevcut mudur?

Mesela şunu biliyorum:

Türü: 350 olanların muhasebesel karşılığı; "Konusu Kalmayan Karşılık İptalleri" olarak yer alıyor.
Ancak benim henüz göremediğim Tür kodları olabilir. bıunların tümünü görebileceğim bir kaynak vs. var mıdır? Nasıl eşleştirebilirim hepsini?

Örneğin; "Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde Elde Edilen Kazançlar" başlığının tür kodu nedir vs?

yazılım amacli calisiyorsan ve muhasebeye hakim degilsen hic bulasma hocam, elbette kurumlar beyannamesindeki her aciklanin bir muhasebe kodu ve aciklamasi var

  • sweetoffice  (10.01.20 10:41:16 ~ 10:41:38)
ebeyanname.gib.gov.tr

şu adrese git. oradaki "beyanname düzenleme programı (bdp)" yazan programı indir (java ister, aynı siteden indirebilirsin).

bu beyanname düzenleme programıdır. menüsünden yeni beyanname / kurumlar diyip bi tane kurumlar vergisi beyannamesi aç, sormak istediğin bilgilerin girildiği sekmede, örneğin zarar olsa dahi indirilecek giderler tablosuna bilgi girmek için tıkladığında bütün giderler yanlarında kodlarıyla birlikte çıkacaktır.
  • kibritsuyu  (10.01.20 11:15:54)