Reklamcılara bir soru...

Yerel yayın yapan bir reklam mecrasında şehirde aynı yeme içme alanında çok popüler 2 büyük marka var.
Bu iki marka da birbirinin ana rakibi.
Önce A firması açtı, sonra B firması açtı. Başlarda A çok iş yapıyorken sonra B firması da aynı seviyeye ulaştı ve aynı işi yapan onlarca firma arasından ikisi sıyrılarak en tepeye oturdu.
Bizim sahip olduğumuz yerel reklam mecrasında A firması ile yaptığımız yıllık anlaşma gereği o sektörden sadece onun reklamları yayınlandı. Ve bu sene de devam etmek istiyor.
B firması reklamlarını girmek istedi ama A firmasıyla anlaşma gereği giremedi.
Bir senedir anlaşmanın bitmesini bekledi.
A firması B bin girmesini istemiyor. B firmasının ise A’nın reklam vermesiyle ilgili bir sıkıntısı yok.
A firması geçen yıl 5x ödemişti. B firması bu yıl 7x para teklif ediyor.
Artık B’nin reklamlarını almaya başlarsak artık A ile iş ilişkimiz sona erer.
A’ya söylense belki o da teklifini arttırabilir.
Bu durumda siz olsanız ne yapardınız?

Etik açıdan 1 senedir anlaşmanın bitmesini usul usul bekleyen B firmasına mı fırsat verirdiniz?
Yoksa A ile olan anlaşmanızı devam mı ettirirdiniz?
Bu durumu açık arttırma tarzına döndürüp en çok ödeyeni mi yayınlardınız?

Bu arada A’ya B’nin araya hatırlı kişiler soktuğunu o yüzden almak durumunda kaldığımızı da söyleyebiliriz ama yine de iş ilişkisini bitirip kapısında bekleyen başka reklam mecralarına yönelecektir.
Fikirlerinize ihtiyacımız var...

Bir kere etik olarak bir mecrada reklam vermek isteyen herkes reklam verebilir.
Yaptığınız sözleşmeye bağlı da olsa “B Firması” rekabet kurumuna şikayet etse o sözleşme gudik olur.
Ama yerel firmalar olduğu için anladığım kadarıyla kimse bu tip durumlara girmez.
Bence sizin yaptığınız yanlış. Yani aynı sektörden başka reklam yayınlamayacağım sözü.
Ben olsam B’den reklam alırdım. Sonra A da mecburen gelirdi paşa paşa.
Ama bunu daha fazla reklam geliri elde etmek için değil etik değerler için bu şekilde yapardım.
İsterse 1’inden 10 kazanacağıma ikisinden 8 kazanırım.
Dert değil.
  • otopsicocugu  (10.01.20 00:14:27)
Serdar Erener bunun icin yeni ajans acti.

  • msb  (10.01.20 00:43:00)
Reklam işinden hiç anlamamakla beraber kısıtlama içine sokan reklam anlaşmalarına sıcak bakmazdım. Kaldı ki arada 2x lik fiyat farkı var. A ya sözleşmeyi aynı şartlarda (B nin reklamını yapmama koşulu) yenilemeyeceğimi bildirip B ile anlaşma yapardım. İsterse farklı koşullarda A ile de anlaşma yapardım.
Edit: Başlıkta sorunun reklamcılara olduğunu belirtmişsiniz sonradan farkettim kusura balmayon.

  • cahs  (10.01.20 00:45:14 ~ 00:47:09)
A tam küçük şehir hırslısıymış, sakının böylelerinden.

  • joker hakki  (10.01.20 13:29:32)