uzun iliskide cinsellik

ozellikle erkeklerden yardim istiyorum. ya da ben cok tecrubeliyim erkek psikolojisinden iyi anlarim diyen herkesten.

2 yillik bir iliski icindeyiz, cogunda da ayni evdeydik. yaza da evlenmeyi planliyoruz bir aksilik olmaz ise. ama cinsellik cok garip.bazen iyi bazen cok arasi aciliyor.

en son yeni yilin ilk gununde birlikte olduk. sonrasinda benim birkac girisimim olduysa da istemedi. bu arada ben kendimi rahatlattim bir iki defa ama cok rahatsiz oluyorum psikolojik olarak bundan. yanlis bisey yapiyorum hissi geliyor. ben yapiyosam erkek olan taraf kesin yapiyodur diye dusunuyorum. inciniyorum bu halden. bu konuyu onla konusmali miyim, yani cinsel enerjimizi basitce rahatlamaya degil de biraz ugrasarak aramizdaki bagi kuvvetlendirmeye yoneltsek diye. ama daha once konusma girisimlerim hep ters tepti.

bu arada isler gucler ikimizin de sikintili, yeni firsatlar da cikiyor ama hala belirsizlik hakim. yaslar 34-39. erkek tarafinda bolca alkol ve sigara da var.

bunun çiftler arasında açık konuşulması gerektiğini düşünüyorum.

  • lcha  (09.01.20 16:36:15)
Alkolden veya düzenli kullandığı bir ilaç varsa ondan olabileceği gibi sadece libidosu düşük de olabilir. Konuşulabilmeli bence de. Daha önceki konuşma girişimlerin nasıldı bilmiyorum ama bize anlattığın gibi ben böyle böyle hissediyorum sen ne düşünüyorsun demek işe yarayabilir. Şikayet eder gibi ya da suçlayıcı olmamaya çalışarak sadece “böyle bir sıkıntım var, senin açından bakıldığında bu nedir ve birlikte ne yapabiliriz” gibi bir tutumla yaklaşıldığında da konuşmak istemezse elinden ne gelir bilmiyorum, evlilik kararını gözden geçirmek gerekebilir.
Bu arada sevişmek istemek de ayıp değil kendine dokunmak da yanlış bir şey değil.
Şu konuşmayı birlikte izlemenizi ve üzerine konuşmanızı tavsiye ederim: youtu.be
Özet geçecek olursam uzun süreli ilişkide iyi cinsellik için iki temel tavsiyesi var: 1) aranızdaki soğuklukları halledin, birbirinize yönelik birikmiş olumsuz duygunuz olmasın, 2) çoğu zaman (her zaman? Bunu ben de tam anlamadım ya da hatırlamıyorum) cinselliğe açık olun. Canınız istemiyorsa bile kendinizi o anın akışına bırakın, partnerinize dokunmanın ne güzel bir şey olduğu duygusunun içinizi ısıtmasına izin verin. Bkz. gerisi gelir zaten :)
  • mezzosprite  (09.01.20 17:05:41)
maddi yada manevi problemler biz erkekleri çok etkiliyor, bahsettiğiniz sıkıntılar nedeni ile olabilir diye düşünüyorum.

sigara, alkol de problem yaratır tabii ama ne kadar kullandığına bağlı
  • selam  (09.01.20 17:06:35)
erkekler evlilik moduna girince biraz helalimsin moduna da giriyor sanırım. cinsel hayata biraz renk katın. hem sen hem o fantezilerinizi ortaya dökün. sevişirken yeme içme molası verin. orgazm odaklı değil de ritüel gibi olsun, dans edin, hissedin birbirinizi. cinsel bir sürpriz ile (bj) ödullendirin birbirinizi ansızın.
ha aranızda konuşamıyorsanız cinselliği hiç, o ilişkiden pek hayır gelmez.

  • hasmetizm 2046  (09.01.20 17:20:03)
neredesiniz bilmiyorum ama istanbul'un belediyeleri ücretsiz psikolojik yardım veriyor. oradaki psikiyatristler eşlerde cinsellik konusuyla da ilgileniyor. ikiniz beraber gidiyorsunuz tabii.

bir de mastürbasyon ayıp değil. bir şey olsa, o veya sen 1-2 ay birbirinizden uzakta kalacak olsanız o da sen de yapacaksınız yani bunu, bir şey yok.
  • ahm1  (09.01.20 17:20:52)
Açık ve net söylüyorum.
Hiç uğraşmayın, ayrılın. İlişkinin ikinci yılında durum böyleyse onikinci yılı, yirmiikinci yılı düşünemiyorum bile.
Cinselliğin noksan olduğu evlilik, sütsüz sütlaç gibi bir şey olur herhalde.
  • Mirket  (09.01.20 17:34:40)
ayrıl

  • (.)  (09.01.20 17:53:52)
Ukalalık gibi olmasın ama ben de @Mirket gibi düşünüyorum.

2 yıllık beraberlikte çiftler birbirini tam olarak tanıyamamış, birbirinin vucudunu keşfetememiştir bile.

10 günde bir seks mi olur ya hu? Hem de kadın tarafı istediği halde.

sağlıklı bir erkek 15-20 yıllık evliliklerde bile hanım tarafı ortalama haftada bir yapmaya yanaştığı için bundan şikayetçi olur.

Alkolü ve sigarayı bırakmadıkça düzeleceğini sanmam, ya da enerjiyi başka yerde boşaltıyordur!

Girişimlerin ters tepmesi hiç iyi değil, bir sorun olduğunu ve çözüm gerektiğinin bilincinde olmalı.

40 yaşlarında erkekler en azgın zamanlarında olurlar, bunun üzerine yazılmış bir sürü deyim ve atasözü var yüzlerce yıldır :)
  • John Bloor  (09.01.20 18:15:54)
Cinsel hayatınız çok monoton, renksizdir belki. Abazan adam anlamaz ama mastürbasyon kötü seksten iyidir alternatifi olan erkekler için. Düzenli ilişkide, evlilikte cinsellikten kaçma sebebi genelde budur.

  • rldofiui  (09.01.20 19:30:30)
insanlar biraz fazla uçuyor bu konularda. çok takılma derim.
şöyle düşün: canın sevişmek istemiyor ama sırf partnerine karşı bir görevin olduğunu düşündüğün için sevişiyorsun. hah işte. bunu yapıyor çoğu kişi. e bunun yerine hiç yapma daha iyi değil mi? insanın canı 10 gün seks yapmak istemeyebilir aga nedir yani? benim bazen 5 gün üst üste canım istediği olur, bazen bir hafta canım istemez. olur yani. ayrıca mastürbasyon yapmıyorum diyen erkek açık ve net yalan söylüyordur.

  • işimdeyim gücümdeyim  (09.01.20 19:40:41)
Ayrıl diyenlere bakmayın. Önce çözüm üretmeye çalışın. Kışkırtmaya çalışın baya cinsel olarak. ne bilim seksi kıyafetler giyin, değişik fantaziler düşünün public gibi mesela.

Olmuyorsa da oturup konuşun. En son çare ayrılık olsun. Ayrılık çare değil de neyse.
  • jelly bear  (09.01.20 19:41:57)
seks uzun vadede çakılıyor genelde ve ilişki, seksüel tutkunun neredeyse bittiği, sevgi-anlayış-paylaşmak gibi şeylerin güçlendiği, bırakıp gidilemeyecek başka bir başka şeye dönüşüyor. uzun vadede tek eşliliğin en büyük dezavantajı seksin bitmesi. ilişkisinin 10. yılında çılgınca sevişen çift sayısı 3 falandır.

  • 9kuyruklukedi  (09.01.20 19:45:55 ~ 19:48:32)
bu uzunun suresi ne peki? biri demis ki 2 yilda taraflar birbirinin vucudunu bile kesfetmemistir daha. bi yandan (ne kadar utansam da) kadinlar kulubundeki forumu okuyorum. yeni evlilerin cogunda bu sorun. hem de ilk yillarda. biz de cok bi aradayiz, isimiz cogunlukla evden. ondan mi boyle olduk acaba?
ic camasiri vs fayda etmiyor.
bence esas sorun kapitalizmin yenilik arayisini dayatmasi. erkekler yeni av ve basari olarak bakmadikca zor mu motive oluyor acaba? bir de uzun iliskide testosteron seviyelerinin baya dustugune dair bisiyler okumustum
  • copieconforme  (09.01.20 20:40:03 ~ 20:41:23)
@copieconforme

Cinsel hayatınızı renklendirin deyince aklına neden sadece iç çamaşırı geliyor. Birlikte porno izleyin adamın fantezilerini varsa fetişlerini öğren; aklına yatarsa yap. Dışarıdan çok naif görünen bir çiftin elbise parçalamalı falan tecavüz fantezisi yaptığını biliyorum. Bir noktadan sonra sadece nefes almanız yetmiyor erkekler için.
  • rldofiui  (09.01.20 21:08:19)
Uzun vadede aynı ne yaparsan yap sıkar. Sevdiğin iş bile olsa. Seks de öyle. Sürekli aynı kişiyle sürekli aynı pozisyonlar. Bi de ulaşmak için uğraşmadıkça tat vermiyor. O yüzden renklendirmek lazım.

Kendinizi geri çekin mesela, istiyo mu bi ölçün.
  • jelly bear  (09.01.20 21:13:01)
uzun ilişkide dediğiniz gibi testesteron seviyesi düşüyor haklısınız.

ama şüphem şu ki bazı kadınlar vucutlarına ve kendilerine bakmıyorlar ve kocalarının artık neden onları arzu etmediği konusunda şikayetçi oluyorlar, bi türkiyede gördüm bu farkındalık eksikliğini.

bu konuda bir eksiğiniz yoksa bi arkadaşların yukarıda verdiği önerilere katılıyorum.
  • megacracker  (09.01.20 22:35:35)
Buradakiler evli ciftleri durmaksizin tavşanlar gibi catir catir sevisiyor falan saniyor heralde. 10gunde bir iliskiye burun kivrilmis. Gercekci olmak lazim.

  • stavro  (09.01.20 22:58:47)
0. Uzun sureli iliskilerde istegin kaybolmasi yaygin bir durum. Dile getirmiyorlar ama 3-5 senenin otesinde duzenli sevisen azdir. O yuzden millet swinger, acik iliski falan gibi atraksiyonlara giriyor.
1. Baska bir kadinla (veya kadinlarla) sevisiyor dolayisiyla hevesini aliyor olabilir.
2. Libidosu dusmus olabilir.
3. Ereksiyonu zayiflamis olabilir, boyle olunca kendine guveni kacmistir. Cozum: cialis.
  • hot potato  (09.01.20 23:08:19)
Bir önceki cevabımda erkek kişisini hemen gömdüğümü düşünerek yeniden yazma gereği duydum.

Gerçi ilişkinin basmakalıplaşması bile 2 yılda erkek kişisinin libidosunu bu kadar düşürmez.

Türkiye'de kadın kişisi 'açtım bacağımı kendin de doy beni de doyur' faaliyeti olarak görüyor seksi. Bu da er kişide o kadına da sekse de ilgiyi düşürüyor. Öyle misin?

Çamaşır işe yaramıyor demişsin de, o çamaşırı geyikli polar pijama içine giyenini gördüm ben. Öyle misin?

Mesela gün içinde 'Canım seni istiyo.' diye hiç mesaj yazdın mı?

O yan odadayken, 'Bu südyenin askısı niye hep çıkıyor?' yazıp nude attığın oldu mu?

Kısacası hiç köze benzin döktün mü?

Mesela, erken uyanıp, öz bakımını yapıp, oral ile uyandırmayı denedin mi?
  • Mirket  (10.01.20 00:51:36)
size burda mansplaining yapılmasına izin vermeyin. sanki seks, uzun süreli ilişkide istek azalması vesaire sadece erkeğin hakkıymışta o közü hep harlı tutmak kadının göreviymiş gibi yazılmış çoğu öneri. seks, cinsel hayat, fanteziler vesaire vesaire işteş eylemlerdir. kimse bir ilişkide adamında kadınında her saniyee hazır ve nazır olmasını bekleyemez ama temas yoksa, o mesafeyi yaratan kişi kesinlikle bir şeyler gizliyordur, kendisini size gerçekten açmıyordur. bu tarz serzenişler dinlediğim ilişkilerin hepsinde boşanma gerçekleşti.

elbette çözüm bulmaya çalışın, meslea sorun bakalım cinsel terapiye gitmeyi kabul edecek mi? fiziksel muayeneyi kabul edceek mi? bu işlerin tek nedeni uzun süreli ilişki değil. daha geniş bir alandan bakmaya çalışın olaya.

ayrıca cinsellik konusundan önce karar vermeniz gereken bir durum var. "bolca alkol" alan biriyle bir gelecek kurmak istediğinizden emin misiniz?
  • Phoebe  (10.01.20 01:34:02 ~ 01:35:43)
Özellikle erkeklerden yardım isteyen kardeşimizin sorusunu feminist dili ve edebiyatı kullanarak cevaplayan arkadaşın mansplaining yapıldığını iddia ettiği cevap hangisi acaba? Cevapları birkaç kez okudum. Herhangi birini yanlı ve cinsel ayrımcı bulmak için gerçek bir iç huzursuzluğu içinde olmak gerek.

  • Mirket  (10.01.20 02:30:08)
40 yasinda adam, bolca sigara ve alkol de var diyorsun bence 3 gunde bir aksiyon istemek biraz iyimser olmus. yeni iliski olsa belki o da adamin bayagi ilgisini cekmen lazim yani adamdan 20li yaslardaki performasi beklemeyin. Isin icine evlilik ve de hayat mucadelesi eklenince aksiyon arasi daha da uzar. bir de cocuk yaparsan zaten tam olarak tuy dikiyorsun ustune.

  • cooperr  (10.01.20 02:56:56)
suc kadina atilir zaten, yeterince cekici degilsin, farkli ic camasirlari giyiyor musun, gecelikle uyu, seni istemiyosa heyecanlandirmamissindir, kilonu kontrol ettin mi... adamin libidosu dusuk ya da kendi ihtiyaclarini farkli sekillerde ya da baska kisilerle degerlendiriyor olamaz degil mi?

mutlu degilsen yanlis giden seyler var apacik. karsina al konus. bi sey degismez ama yine de bir dene. oldugu gibi kabul edebiliyorsan devam et, edemiyorsan ayril. senin tercihin
  • xvyz  (10.01.20 02:57:52)
Kendini rahatlatmanın nesi kötü? Harika bi cinsel hayatınız olup yine de mastürbasyondan da vazgecmeyebilirsiniz ki oyle de olmalı. Kendini keşfetmek kendinden zevk almak kendini iyice tanımak karşılıklı ilişkiye de iyi gelir. Cinsellik illa birlesme ve her birleşmenin orgazmla sonuçlanması degildir. Ya da belli sayisal bir normalitesi yoktur. Ama size karşı isteksiz olması ayrı bir mevzu onu farkedersiniz zaten ve konu buysa o zaman is ciddidir ve bu asamasa ilerisiyle ilgili acele etmeyin derim

  • alonazik  (17.01.20 04:47:09)