Şahıs Firması ve LTD Şirket Vergi Oranları

Arkadaşlar selamlar,

Prestij, kurumsal kimlik vb. bir kenara bıraktığımızda, LTD şirket kurmanın Şahıs Firmasında göre vergisel bir avantajı var mıdır?

Evet kurumlar vergisi (LTD) %22, şahıs firmasındaki vergi oranı ise basamaklı olarak yükselen %35 oranı.
Fakat LTD firmadan kazancanınızı çekmek istediğinizde de ek olarak %15 stopaj ödeme zorunda kalıyorsunuz, bu durumda LTD firmanın vergi oranınından pek bahsedemiyoruz anladığım kadarıyla?
(Yıllık kar 500.000 TL'yi geçmediği sürece - o zaman %40'lık vergi diliminie giriyor bu sene)

Bu durumda yıllık 500.000TL'den az kazanıldığı sürece vergisel olarak ödenecek miktar açısından ha LTD ha Şahıs Firması ikisi de aynı gibi görünüyor?
Ben çok önemli bir konuyu mu atlıyorum yoksa doğru mu düşünüyorum?

Bu durumda masrafları gereği LTD kurmak yerine, 500.000 TL'den az kazanıldığı sürece şahıs firması kurmak daha mantıklı değil midir?

Tüm girişimcilere/mali müşavirlere sevgiler.

Mutlu yıllar

benim muhasebecim girişimim için ltd şirket kurmak istemedi.
ilk etapta o kadar masrafa gerek yok, beklenenden fazla iş olur da gerekirse ben üç günde şirketi ltd'ye çeviririm zaten dedi.

yeni bir şeye girdiğinizde daha mantıklı gibi.
ben zaten şahıs şirketi istiyordum, o yüzden incelemedim sayıları.

yapacağınız işe, beklentinize göre muhasebecinizle görüşün, fikir alın derim.
ya da benimkinin dediği gibi sonradan değiştirmenin mümkün olup olmayacağını sorabilirsiniz.
  • blatta hiberna  (08.01.20 22:30:24 ~ 22:31:15)
hocam
oncelikle yeni bir iş kuruyorsanız iş olur mu olmaz mı bilmiyorsanız
şahıs firması kurun
zaten kar 'ı az göstereceksiniz

ama isi biliyorsanız
iş de hazırsa
daha az kurumlar vergisi icin
daha az sorumluluk icin
daha zor kapama icin
ltd şart
onda da sözde %15 stopaj ama pratikte cok odenmiyor

ltd 3-4 bin tutar abartmaya gerek yok
  • kingcyrax  (09.01.20 09:18:15)
Huzur hakki masraf gosterilebiliyor, hesapta bunu atliyorsun.

  • dunal  (10.01.20 09:29:42)