[]

sgk primi ödemek vs 65 yaş aylığı almak, hesabım doğrumu ?

selam.
2008'den sonra çalışmaya başlayanlar emekli olunca
60 yaşında 850 tl almaya başlayacak.
hiç prim ödemese 65 yaşında 750 tl yaşlılık maaşı alacaklar.
arada sadece 5 sene maaşsız dönem ve ayda 100 tl maaş farkı var.

ama hiç prim ödemese ve kaçak çalışıp her ay patronun devlete ödediği 1150 tl'yi kenara attı diyelim.
patrondan aldığı 1150 tl'nin 150 tl'sini devlete kendisi ödese sağlıktan faydalanıyor.

20 senede kalan 1000 tl = 240.000 tl para ediyor.
75 yaşında öleceğini varsaysak 75-60=15 senede 240.000'li harcasa ayda 1350 tl maaş ediyor ölene kadar. buna 65 yaşından sonra yaşlılık maaşıda eklenecek.

burada bir tutarsızlık yokmu ? 20 sene çalışıp prim ödemektense hiç prim ödemeyip hep kaçak çalışmak çok daha karlı.
beyaz yakanın asgari ücrete yakınlaşması gibi ihtiyarlıkta yaşam kaliteside herkesin eşitleniyor. sosyalizmden kominizme geçtik amk.

not:
sgk emekliliğinde ölünce sizin maaşınızı yakınınızın alması gözardı edilmiştir.
işeverenin kaçak çalışmayı kabul etmeyebileceği gözardı edilmiştir.

 
Gencecik adamların vizyonunun emeklilik olması ne kötü.

Hiç bir işyeri sigorta primini ödemeyeyim sana elden vereyim demez.sende teklif etsen kabul etmez.ancak kağıt üstünde tutar gibi gözükür.
  • duptıs  (04.01.20 14:12:08) 
Hesap o kadar yanlış ki cevap yazmaya üşendim

1. En düşük emekli maaşı: 1.263 tl
2. Asgari ücret: 2.324,71 işverene maliyeti: 3.458,03
Gss ise aylık 88 TL

Sigortasız çalışmak isteyen biri işverenden 3.458 TL ister de işveren bunu niye versin sigortasız işçi riskini alıp? İlaveten verdiği parayı gider de gösteremeyecek

Ayrıca hesapta 30 sene çalışan birinin alacağı kıdem tazminatı hesaplanmamış ki bir işçi 30 senede en azından çalıştığı departmanda şef olur ve brüt 6 bin 635 ki 6 ay sonra kabaca 7.000 olacak 210.000 TL yapar.

Arkadaşın yaptığı hesap hesap değil maalesef.
  • otopsicocugu  (04.01.20 14:57:07) 
Gözardı edeme diye sigortasız işçi çalıştırmak sıkıntılı zaten. Ve işveren sigorta yapmadı diye ödeyeceği vergiyi cebine indirir size niye verip riske girsin? Öyle olduktan sonra devlete öderim daha iyi der, en azından bedavadan ceza yeme riskim olmaz der.


  • enis buyutucu  (05.01.20 03:05:29) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.