araba motorundan anlayanlar bi bakabilir mi?

65bin km'de benzinli 3K Grand Vitara aracım var..
hiç LPG taktırmadım, hep benzinli kullandım..

birkaç aydır 2.viteste hızlanırken titreme silkeleme yapıyor..
mesela rölantide çalışırken bir sıkıntı yok..
yada şehirlerarası yollarda da bir sıkıntı yok..
sadece motor soğukken silkelemeler daha çok belli ediyor kendisini..
bujilerin değişim zamanı da gelmişti.. önce bujileri değiştirdim..
sorun düzelir gibi oldu.. ama bir süre sonra yine başladı..

bugün yan sanayide bir ustaya gösterdim..
"motor soğukken subap ayarı yapılması lazım.. birkaç saat sürer.. 500-600lira tutar" dedi..
hemen kabul etmedim..
eve geldim internette biraz araştırdım..
LPG'li araçlarda subap ayarı kaçınılmazmış da benzinli motorlar öyle kolay kolay ayar kaçırmazmış..
özellikle 100bin km öncesinde çok nadir subap ayarı için motor açılırmış gibi şeyler okudum..

- bujiler değişti..
- rot balans yapıldı..
- yağı suyu bakımları eksiksiz..

yani genel olarak aracımdan memnunum..
sadece 2.viteste hızlanırken bu silkemele titreme huyu keyif kaçırıyor..
hani bi yerde bi tıkanıklık var da o yüzden hızlanamıyor gibi..
motor daha 65bin kmde ve bana göre daha pırıl pırıl bi motor..
öyle en ufak bir şeyde motor açılsın istemiyorum..
orjinal servise mi götüreyim napayım kararsız kaldım..

silkeleme yanmada sıkıntı olduğunu gösteriyor. bujiden mi valflerden mi yakıt pompasından mı bakmak lazım evet.

  • argent dawn  (03.01.20 16:28:38)
@Argent dawn +1

Demek ki ya yakıt yetişmiyor, ya hava, ya da ateşlemede bir problem var. Bujilerin değişmesi ateşlemenin sorunsuz olduğu anlamına gelmez, bujilere kadar olan alakalı kısımlar da gözden geçirilmeli.

65 bin subap ayarı için çok erken zaten tarif ettiğiniz şey subapla alakalı değildir.

Ama yine de not düşelim subap ayarı için motor filan açılmıyor, üst kapak açılıp subap ayarı yapılır motor soğukken.
  • John Bloor  (03.01.20 16:38:59)
@John Bloor

bana da subap ayarı değil gibi geliyor.. ama ne olduğunu da kestiremiyorum..
izmirde Suzuki'den anlayan sağlam bir usta bulmak öyle zor ki..
  • strobist  (03.01.20 16:48:54)
yakıt pompası ve borularında tıkanıklık olabilir. aracı herkese elletmeyin. sağlam güvenilir usta bulmak zor. yetkili servisi önermem heleki suzuki yetkili servislerinde iy usta olduğunu sanmıyor. iyi bir japon motor ustası anlar. araştırmak lazım.

  • mikahakkinen  (03.01.20 16:54:09)
Buji kabloları? Araç çalışırken tek tek buji kablo anahtarı ile(elektrik çarpar hafif) çıkarıp bakın tepki göstermeyen varsa o bozuktur. Boğaz kelebeği kirlenmiş olabilir, balata spreyi ile temizleyip cihazla kalibrasyon yapıyorlar.

  • ykyt  (03.01.20 16:57:21)
bence vites de problem var.

  • jamswety  (03.01.20 18:49:12)
sadece 1'den 2'ye gecerken mi oluyor?
debriyaj'i kokluyor musun?
soyle yarim saat bi turlayip arabayi isitinca tekrar 1-2 arasi sorunu aynen devam mi ediyor? degisme oluyor mu?
  • try again fail again fail better  (03.01.20 19:09:08)
@jamswety vites ile nasıl bir bağlantı kurdunuz acaba? araba hızlanırken tekliyor..

  • strobist  (03.01.20 20:33:40)
@try again fail again fail better

1'den 2'ye geçerken değil de.. 2.viteste gaz verirken hızlanırken tekleme oluyor..
yanmada bi sıkıntı var ve motor soğukken bu teklemeler daha çok kendini belli ediyor..
  • strobist  (03.01.20 20:35:11)
başka önerileri de bekliyorum..

  • strobist  (04.01.20 16:12:49)
az once bi araba gormeden geldim 2007 model ve sansa bak, bahsettigin problemin bire bir aynisi var (90binde arac). arastiricam biraz ama gaz almadigi kesin

  • try again fail again fail better  (04.01.20 17:04:41)
bahsettigim arabayi aldim ve servis sorunun 'head gasket' oldugunu soyledi. turkiye'de bu parcanin ismi ne olarak geciyor bilmiyorum ama su www.autoguide.com

  • try again fail again fail better  (07.01.20 14:12:50)
@try again fail again fail better

silindir kapak contası.

değişmesi yarım motor demek. açmışken segman da atılsa iyi olur.
  • ykyt  (11.01.20 19:51:13)