[]

kolon bindirme mevki

arkadaslar yeni yapilarda bindirmeyi elevasyonda ortada yapiyorlar. kolonu havada nasil tutturacagiz. kontrol de eski sisteme izin vermiyor. bag teli 800 kilo kolonu nasil tutacak.

daha once bu imalati yapmis olan var mi?


 
boydan kaynaklarsınız en kötü...


  • malheiros  (03.01.20 13:52:10) 
Donatı kaynağı öyle bodoslama yapılmaz yalnız. önerilmez hatta. bu yüzden ağır koşullar getirilmiştir. TBDY 2018'den:

7.2.7.1 – Boyuna donatıların bindirmeli kaynaklı eklerinin ilgili kuruluşlardan sertifikalı kaynakçılar tarafından yapılması zorunludur. Küt kaynak eklerine izin verilmez. Kaynak yapılacak donatı çeliğinin karbon eşdeğeri TS 500’de verilen %0.50 sınır değerini aşmayacaktır.

7.2.7.2 – Kaynaklı ve manşonlu boyuna donatı eklerinin monotonik ve tekrarlı yükler altında yeterli performansa sahip olduğu Bölüm 8 EK 8A’da verilen kurallar, uluslararası standart ve yönetmelikler esas alınarak belgelendirilecektir. Ekin, deneyle bulunan karakteristik kopma dayanımı, eklenen donatı çubuklarının, manşonlu ek halinde net kesit alanı dikkate alınmak üzere, TS 500’de verilen karakteristik kopma dayanımından daha düşük olmayacaktır.
  • temasettin  (03.01.20 14:27:06) 
hocam 5.5 metre filiz 2.5 metrelik filizle kaynakla nasil ayakta durur. onun baska formulu vardir kaynak maynak zaten herkesin harci degil.
bu yeni sistemde imalat yapanlar kesin vardir.

  • turbo sadık  (03.01.20 17:29:03) 
siz kolonu nasıl döküyorsunuz anlamadım?

2.5metrelik filizin var ve 5.5 metre üzerine ekleyeceksin, ama kalıbı kapatınca yine 2.5~3 metre kalacak. evet öyle kalıpsız 1 gün durmaz belki ama hemen kalıbı kapatacaksın. 4 küsür metre kolon döküyorsunuz, döşemeden sonra yine 2.5 filiz kalacak. sadece kaynakla biririni tutmaz elbette, ya özel iskele yaptırılacak, ya da kaynak vb. birbirine tutturulup hemen kapatacaksın, kalıp destek olacak. zaten kesme kuvvetinin 0 olduğu yerde ek yaptırıyorlar anladığım kadarıyla, o zaman kaynaklasan ne gibi zararı olacak?
  • malheiros  (03.01.20 21:30:20 ~ 21:31:32) 
kolon bindirme detayi verilmis hocam. bindirme olunca kaynak yapamiyoruz ya da mason atamiyoruz. ki imalati da pahaliya gidiyor ayrica kirisi nasil indirecegiz. abi ben anlamadim bu 2018 deprem olayini.


  • turbo sadık  (04.01.20 13:25:24) 
olayı çözdük sikinti yok.

normal kolonu atıyorsunuz.
örnek veriyorum kolon bindirmeniz 1.70-2.70 arasında ise. bu kısmın etriyelerini bağlamıyorsunuz. hazırlanmış kolonu getiriyorsunuz. içine oturtturuyorsunuz. her filize fiyonk çift bağteli ile bağ atıyorsunuz. sonra hazırladığınız 5-6 etriye artık projenizde sıklaştırma ne ise onu getirip çatana yerleştiriyorsunuz.
ardından payanda ile kolonu destekleyin yoksa yatıyor. kolonu kapatma şansınız yok. kimse vinçi bi kolona o kadar süre bağlamaz.

bu imalatın asıl zor olan kısmı kiriş indirme ve kolon üst katlarda ufalıyorsa, bunun imalatı. onda da allah'a bol bol edin firketeleri ufaltınca kontrol bikbik yapmasın.

gazamız mübarek olsun. hadi aslanlarım hadi yiğitlerim görim sizi.
  • turbo sadık  (08.01.20 15:20:17) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.