[]

Kronolojik verilerle ''Sanat''

Bundan bir süre önce klasik müziği kronolojik olarak anlatan; ilk çağlarlan başlayıp sanatçıları sıralayan ve sonra o sanatçılardan seçtikleri hakkında bilgiler veren ve müziklerinden örnekler, bir önceki ve sonraki dönem arasındaki farklılıkları vurgulayan dönemlik bir ders almıştım güzen sanatlar fakültesinden.

Çok sevmiştim.

Orada üzerinden gidilen kitabı hatırlayamıyorum, baya güzel birşeydi cd'leri vardı malum müzikleri filan barındıran. önemli gördüğü sanatçıların dönemi geldikçe biyografileri / fotoğrafları vardı. Hatta paganini'nin kemanını kumarda kaybettiği, çirkin bir adam olduğu gibi ''magazinsel'' şeylerde vardı :)


Şimdi bunu ve benzer işleyişlerle ilerleyebileceğim Resim, Heykel, Edebiyat, varsa yemek v.s gibi kaynaklar biliyorsanız eğer şahane olur.


Böyle bir şeyler arıyorum. Kronolojik olarak takip edip ilerleyebileceğim birşeyler. Yol haritası fikri verebilirseniz de olur. Şuradan dönemlere bakarsın, sonra şuradan da o dönemler hakkında bilgiler edinir(benim dönemin belirleyici özellikleri ve diğer dönemlerle arasındaki bariz farklar, neden yeni bir dönem olarak adlandırıldığı gibi şeyler ilgimi çekiyor) sonra da şuradan o dönem sanatçıları ve eserleri ile alakalı da kaptırı gidersin gibi fikirler de şahane olur.

 
Hocam alfa yayınlarının sinema, mitoloji, müzik gibi konularda yayımladığı kitaplar var denk gelmişsinizdir. Bunların amerikan versiyonları var ve seri daha geniş. Din, klasik müzik vs. birçok konuda var. Pdf olur dersen özele gel :)


  • yukselen gunes evi  (03.01.20 09:14:51) 
Evin Ilyasoglu "Zaman Icinde Muzik" kitabi - diye tahmin ediyorum.

Klasik muzige dair o kitapta bulamadigin, ya da daha ayrintili merak ettigin bir konu varsa, bana yazabilirsin. Bildigim kadariyla anlatirim ya da referans paylasirim.
  • ebabil curnatasi  (03.01.20 09:56:53) 
how art made the world - BBC

Harika bir belgesel, burdan kaptırır gidersiniz..

en.wikipedia.org
  • halanne  (03.01.20 10:04:07) 
Ntv yayınlarında da sanat mimari vs adlı kitaplar var.


  • curukturpkokusu  (03.01.20 13:18:16) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.