Batıl inançlarınızı alalım

Mutlu yillar herkese.
Şimdi issizlik başlığına bakıyordum da ordan aklıma geldi.
Yeni yıla nasil girersen öyle girermiş diyorlar ya
E ben işsiz girdim yoksa...
Neyse inanmadiginiz ama nolur nolmaz diye dikkat ettiğiniz batıl klişeler var mıdır?
Mutlu yıllar demiş miydim.?

İnanmamama ve saçma gelmesine rağmen kesici aleti direkt elden ele vermemeye çalışırım. Hatta sivri cisimleri bile "kesici değilse de delici alet, ne olur-ne olmaz" diye hafif şakaya vurarak masaya koyar gibi yaparım. Galiba rahmetli babaannemin alışkanlığı diye kaldı bende. Bir parçasını mı tutmaya çalışıyorum içimde nedir....

  • d max  (02.01.20 00:56:07)
Biraz obsesiflik var.. yani takıntı düzeyinde olayım. Gün içinde en basit şeyleri rutine bağladım. Sağ kaldırımdan yürümek, kapıyı sağ elimle açıp kapamak, anahtarın kapı kilidindeki açısı vb. Dışardan bakıldığında o kadar anlamsız ve salakça detaylar. Ama bu rutinler devam ederken gün içinde rutinin dışına çıkınca ve bunun ertesinde olumsuz bir durum, haber, sıkıntı gibi şey olunca psikolojik olarak rutine daha fazla önem veriyorsun takıntı boyutunda. Çünkü rutinin dışına çıktıktan sonra sıkıntılı bir şey olduysa doğrudan bu aykırılığa bağlıyorsun nedeni..

  • silah taciri  (02.01.20 01:05:59)
batil inanc degil ama dedikoku yaparken kimsenin adini anmam kolay kolay. bir kac kere yakalandim.

@d max

aslinda o batil inanc degil, is güvenligi. özellikle endüstriyel islerde ya da mutfak islerinde ilk ögretilen kuraldir. bicak elden verilmez, masaya konur, masadan alinir.

is güvenligi derslerinde ilk ögretilen seylerdendir.
  • duygusuzromantik  (02.01.20 01:27:13)
@duygusuzromantik: Gece tırnak kesme olayı gibi. Gerçi ömür billah evhanımı 1922 doğumlu babaannemin bu konudan çok haberi olduğunu zannetmiyorum. Kökeni daha eski olsa gerek bunun. Lakin muhtemelen aynı mantık :)

  • d max  (02.01.20 13:19:03)
Enseden öpmemek (araya soğukluk girermiş)
Gece tırnak kesmemek , el ve ayak tırnaklarını aynı gün kesmemek
önce sağ ayak terliğini giymek
Makasın "bacaklarını" açık bırakmamak
makası / bıçağı elden vermemek
Gece aynaya bakmamak
Gün içinde de uzun uzun aynaya bakmamak
Dökülen/ kesilen saçların / tırnakların kağıda sarılarak çöp kutusuna atılması, zinhar yakılmaması, ya da örneğin mutfak çöpüyle karıştırılmaması
Akşam saksıyla / toprakla uğraşmamak
Destur demeden tuvalet yapmamak

Hepsine eskisi kadar dikkat edemiyorum - hayat şartları... Ama aklımda hep annemin tembihleri...
  • SiyamkedisiZorro  (02.01.20 14:19:24)