[]

akıllı bileklikler tansiyonu ve derin/hafif uykuyu nasıl ölçebiliyor ?

M3 bileklik aldım. anladığım kadarı altında yeşil bir ışık var sadece.
tansiyon denen şey sıvının (kanın) basıncı.

deri üstünden ışık vererek basıncı nasıl ölçebiliyor ? üstelik doğru ölçüyor, kan verirkenki tansiyonum hep 11-12 / 7-8 'dir. aynı değerleri verdi.

derin uykuyu ölçmek için uyku merkezlerinde kafanıza elektrodlar bağlayıp sinyalleri takip ediyorlar. bilekten nasıl ölçebiliyor peki ?

 
O ışık damarından geçen kanın yoğunluk ve hızına bakıyor. Kalp attıkça kan damara yükleniyor, elle hissedilen nabız da aynı şekilde. O pıt olduğunda damardan normalden daha çok kan geçmiş oluyor, ışık da bunu görmüş oluyor.
electronics.howstuffworks.com

  • Bruce  (01.01.20 13:16:26) 
dediğiniz gibi nabzı ölçmesi kolay zaten.
soruda nabzı sormadım o yüzden.

ama tansiyon ve derin uyku ?
tansiyon sıvı basıncı demek.
  • aslindasorunumpsikolojik  (01.01.20 13:24:39) 
Tıbbi açıdan yorum yapam,
-bilekten tansiyon ölçen aletlere güven sıfıra yakın.
-koldan ölçenlere saygımız sonsuz ama anormal değerlerde çok da güvenmemek lazım.

En güvenilir olan kendi kulğımızla, doğru zamanda doğru pozistonda doğru yerden, kalibre edilmiş manuel cihazlarla ölçmek.

Ivır zıvırı geçersek.
Saati bilmiyorum nasıl bir şey, bildiğim bir modelde sanırım içinde barometre var, veya bilekliğin basınçla gerilme gevşemesinden ölçüyordu.

İşte nabızla senkorize ise bu hareket, ordan önceki hesaplarla kalibre edilmiş formüllere göre yaklaşık tahmin ediyordur.
  • masseter  (01.01.20 13:33:29) 
Tansiyon ölçümü hikaye, bilekten optik olarak yapamaz. Nabız yapabilir. Arkadaş ikisini birbirine karıştırmış.

Derin uyku konusunda hareket sensöründen ve nabzından faydalanarak tahmini bir yaklaşım sergiliyor. Tabi ki %100 doğru değil, bir estimation. Fikir vermek için.
  • nabrukk  (01.01.20 18:02:47) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.