[]

Mac OS: Partition Mantığı ve Boot Camp

Senelerdir Windows kullandıktan sonra geçen ay Mac'e geçtim. Windows'taki taktiğim çoğu kişinin yaptığı gibi diski partition'lara bölerek fotoğraflar falan gibi önemli dosyaları sistemin olmadığı diğer partition'da tutmaktı ki sistem çöker de format atarsam öteki partition'daki dosyaları kaybetmeden sisteme format atabileyim.

1) Mac OS'de de bu mantıkla partition yapmaya gerek var mı?
2) Bazı oyunları oynamak için ileride Boot Camp kurmayı düşünüyorum ama Boot Camp'in kurulabilmesi için sistemin partition'lanmamış olması gerektiğini okudum. Yani Boot Camp'in yaratacağı partition'dan başka partition olamazmış. Buna göre Mac OS, Data, Boot Camp şeklinde 3 partition'a aynı anda sahip olamıyorum. Bu doğru mu?

 
1) gerek yok hiç ihtiyaç duymadım
2)buna emin değilim ama sanmıyorum. disk istediğin kadar bölünebiliyor.

  • jelly bear  (31.12.19 00:26:35) 
Jelly bear +1


  • himmet dayi  (31.12.19 00:30:38) 
windows'taki bu partition mantigi virus sebebi ileydi ama MacOS'te boyle bir durum yok. Virus filan olmuyor zaten. Format atmayi zaten unut :)

BootCamp kurulumu sirasinda diskten alan ayriliyor. onu windows olarak formatliyorsun. surada gosteriyor support.apple.com

partition olursa kurulamaz diye bir sey de yok.

yani aslinda partition atma birlestirme isleri Mac'te zaten cok kolay. (bkz disk utilities)
  • yoggi  (31.12.19 00:31:28) 
1. partion keyfi br şey. 10 senedir mac kullaniyorum ihtiya. hissetmedim. ama yedeklerim önce time machine'deydi. şimdi icloud'da.

2. windows için olan partion'ı bootcamp ile oluşturulmalısın ama zaten bu windows yüklemek için temel bir basamak. makinede bootcamp yazilimin calistirirsan diskte ne kadar yer ayırmak istediğini sorar.

3. Bootcamp kullanilabilir disk alanı ile ilgilidir. sen data için partion oluşturacaksan bunu disk utily'den yapmak gerekir. 3 değil istersen 5 partion yap. mac için değişen bir şey olmaz. sadece windows için oluşturulacak olanı bootcamp'ten yapmak kolaylık olur.

4. mac'te disk utiliy windowstan biraz faklı calisir. o sebepten verilerini aktarmadan önce partion, windows gibi işlerini hallet. yoksa yanlislikla partion ucuursan veri kaybı yasarsin.
  • helenart  (31.12.19 10:17:42) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.