Ateş

Vücudumuza bir mikrop girince vücut ısımızın yükselmesi yani ateşimizin çıkması A) bir savunma mekanizması mıdır yani vücut alarma falan geçip mikroplar çoğalamasın ya da daha iyi savaşalım diye mi ısıyı yükseltir

B) bilakis vücudun bir zaafı bir bugı mıdır yani mikropların vücuda girince daha iyi çoğalabilmek için termostat ayarlarımızla oynaması mıdır

A

  • inekadam  (30.12.19 23:40:39)
A protein yapısı bozulsun çoğalamasın

  • fezagezgini  (30.12.19 23:54:09)
bir savunma mekanizması mıdır yani vücut alarma falan geçip mikroplar çoğalamasın ya da daha iyi savaşalım diye mi ısıyı yükseltir

bu iki cümle aynı şey zaten
  • ikcı  (31.12.19 10:13:27)
Mikroplarla vücut hücrelerinin sıcaklığa olan direnci farklı oluyor. Tabi bu her mikrop (bakteri veya virüs) için geçerli değil. Genel olarak diyelim. Örnek vermek gerekirse vücuttaki hücreler x+1 dereceye kadar dayanabiliyorken mevzu bahis mikrop x derecede ölüyor, zayıflıyor. Olay bundan ibaret. Ama bağışıklık sistemi hücreleri olayı abartınca vücudun diğer hücreleri de zarar görüyor. İlk zararı gören hücreler de genelde beyin hücreleri olur.

  • silah taciri  (31.12.19 10:32:45)
Herkes a diyor ama mesela streptokokların optimal yaşama sıcaklığı 35ten 45e kadar falan diyor.

  • rubythemonk  (31.12.19 11:30:16)
herkesin A demesi normal. Atesin sagladigi faydalarin mekanizmasi da henuz tam degil. Ama bildigimiz atesin faydasi bakteri veya virusleri durdurmaktan ziyade, kan hucrelerinin efektifligini arttirmak yonunde.

Atese sebep olan seyler kendi hucrelerimizin salgiladigi maddeler olabildigi gibi, vucuda giren diger enfeksiyon ajanlarinin urettigi seyler de olabilir.

Bu konu zaten tartismali bir konu. Ama su anki kani, ates belirli bir seviyenin ustune cikmadan dusurulmeye calisililmamasi yonunde.
  • tanaka  (31.12.19 13:02:18)