romanya'dan vize alınca otomatik olarak şengen almış mı oluyoruz?

marina diye bir ajans var, romanya vizesine buradan başvuruluyormuş. ben romanya için vize alınca otomatik olarak şengen vizesi mi vermiş oluyorlar?
yoksa başvuru esnasında şengen/sadece romanya vizesi diye mi soruyorlar?

romanya avrupa birliğine dahil bir ülke, o yüzden tıpkı italya'dan vize alınca otomatik şengen almış gibi olduğun için bunda da aynısı geçerli diye düşünmüştüm. daha önce italya'dan vizelerim var ve hep şengen vizesi olarak bahsediliyordu. romanya için siteye vs. baktım ama şengen lafı geçmiyor hiçbir yerde; anlayamadım o yüzden.

www.mfa.gov.tr

www.birhayalinpesinde.com

yani schengen vizen varsa romanya'ya girebilirsin ama romanyadan schengen alamazsın. ben öyle anladım
  • elorelia  (30.12.19 16:36:31)
elorelia +1
Romanya Schengen veremez, Schengen ile Romanya'ya girilebilir.

  • whoosie  (30.12.19 16:40:38)
bulgaristan da aynı şekilde bu arada.

  • emfuzi  (30.12.19 16:50:42)
bilgi olarak:

ab'de bazı ülkeler ab'nin bütün nimetlerinden yararlanamıyor. bu da onlardan biri. romanya schengen veremiyor. schengenle gelenleri kabul ediyor.
  • viyana kangurusu  (30.12.19 17:25:56)