Güven verilir mi alınır mı ?

İyi akşamlar sevgili duyuru sakinleri,

Sizce nedir ve nedendir ?

Teşekkürler.

verilir..

  • tabirimekruh  (26.12.19 22:05:58)
güven verilir, sevgi hak edilir, saygı kazanılır vs vs hepsinden biz sorumluyuz bence.

  • KUCO  (26.12.19 22:12:15)
verilir

guven veren bir durusunuz var halen bey-hanim
  • exlibris  (26.12.19 22:16:23)
Perspektife dayalı cevabı var bunun. Cümlenin kurgusuna göre aktif özne ile pasif muhatap birbirinden ayrılır. Güven veren biri aktiftir. Eylemi muhatabı etkilemiştir. Etkin taraf güveni verendir, alan pasiftir. Güven almak ise (böyle bir cümle görmedim ama mantıksal olarak doğru) alan kişinin etkinliğini belirtir. Yani güveni aldığı kişi etkin olmasa da belki de kendi etkin yanılgısı ile güven duygusu canlanmıştır. Felsefedeki etkin ve edilgin, özne ve nesne ayrımları da buradan çıkıyor.

  • prole  (26.12.19 22:17:37)
@prole +1
nereden bakıldığına bağlı olarak iki taraftan da yorumlanabilir. ama güven nolursa olsun karşılıklı olmalıdır ki taraflararası denge sarsılmasın, o nedenle iki yönlüdür

  • Heyhat  (26.12.19 22:23:15)
güven ilişkisi karşılıklı kurulur. Kurulan bir şeydir, verilip alınmaz.

  • velvetmorning  (27.12.19 02:46:07)
Güven diye bir şeye inanmam. Güven dediğimiz şey karşılıklı çıkarların muhafaza edilmesidir aslında. Çıkarlar bitince güven dediğin o şey de kendiliğinden yok oluverir.

  • Avoiding The Puddle  (05.01.20 02:46:46)