olasılık sorusu

9 kişilik bir grup var.
grubu 3'er kişilik 3 takıma böleceğiz.
bunun için kart çekiyoruz.
3 tane as 3 tane papaz 3 tane de kız var diyelim çekilecek kart olarak.
aynı kartları çekenler grup olacak işte.

bu 9 kişi arasında 3 adet çift var. yani çift derken karı-koca.

bu 3 çiftin de çift olarak aynı gruba düşme olasılığını nasıl hesaplarız?

mersi.

Burada sıralama önemli ama
Onu da belirtirsen?
Yani ilk öncr birinci grup 3 kart sonra 2. Grup 3 kart ve kalan 3 kart da 3. Grup mu olacak
Yoksa her grup önce 1. Kartlarını çekecek
Sonra her grup 2. Kartlarını çekecek
Ve son 3 kartı da yine sırayla mı çekecekler?
  • otopsicocugu  (26.12.19 15:55:46)
>otopsi

kart çekerken gruplar yok ki henüz.

9 kişiye rastgele kartlar veriliyor ayrı ayrı diyelim.
  • fatihkkk  (26.12.19 15:56:45)
Yanlış hesaplamadıysam cevap yaklaşık %13.

  • samil  (26.12.19 19:17:24)
@samil

tesekkurler. nasıl hesapladıgını da acıklarsan seviniriz.
  • fatihkkk  (26.12.19 19:55:45)
3 çift 3! şekilde gruplara dağılabilir. Böylece her gruba 2 kişi dağıtılmış olur. Geriye de her grupta bir kişilik yer kalır. Geriye kalan 3 kişi de 3! şekilde dağılır. Yani 36 istenen durum olur.

Grupların dağılımı 9!/(3!)^3 ile hesaplanır. Yani 9 kişiden üçerli gruplar seçtiğimizde her bir grubun kendi içinde yer değiştirmeleri grubu etkilemez. Bu yüzden de bölerek bunu sağlarız. Ayrıca bu bulduğumuz sonucu tekrar 3! ile bölmemiz gerekir. Çünkü grupların kendi aralarında yer değiştirmeleri de önemsizdir. Yani tüm durum 9!/(3!)^4 olur. Bu da 280 yapar.

36/280 = 0.128

Yani yüzde 12.8 çıkıyor.
  • samil  (27.12.19 02:44:40)
Abc - 123 - xyz
Ab3 - 12c - xyz
Ab3 - 12z - xyc
Abc - 12z - xy3
Abz - 123 - xyc
Abz - 12c - xy3

A ile b
1 ile 2
X ile y eş olsun
Bu 3 eşi de aynı gruplarda olacak şekilde 6 farklı şekilde dağıtabiliyoruz. Grupların yerinin değişmesinin önemi olmadığı için cevap 6/280
  • otopsicocugu  (29.12.19 14:09:15)
@otopsicocugu doğru cevaplamış.

Ben istenen durumda grupların yer değiştirmesini de hesaba katmışım. 3! ile bölmem gerekirdi.
  • samil  (29.12.19 22:24:16)