bu hayvana eziyet midir? kanunda yeri var mıdır?

bir kiracımız ile başımız ve mahallelinin başı dertte.
dükkanda uzun süredir köpek besliyor. son aylarda dükkanı aktif olarak kullanmıyor depo gibi kullanıyor hala daha köpek beslemeye devam ediyor. haliyle köpekle daha az ilgileniyor köpek de bu durumdan huysuzlanıyor. geceleri inanılmaz havlıyor. dükkanın üstü direk komşularımızın ve daha sonrasında bizim yatak odamızla altlı üstlü.
daha önce aktif olarak kullandığı için ve kendisiyle iyi kötü iletişim kurabildiğimiz için köpeğin sesi nasıl oluyordu bilmiyorum ama kesiliyordu. muhtemelen gün içinde gezdiriliyodu veya susturucu benzeri bir alet takılıyordu.
bir süredir kira da alamadığımız ve kendisiyle iletişim kanallarımız kapandığı için bu geçici çözümler de yalan oldu. kiradan dolayı mahkeme sürecini başlattık artık kendisiyle iletişim kurup köpeğin sesini bildirmemiz de söz konusu değil.
şimdi asıl konuya gelelim.
bir köpek karanlık bir dükkanda besleniyor. kafadan 12 15 saat yalnız.
yalnız olduğu için de devamlı havladığını ve huysuzlandığını düşünüyorum.
köpeğe gündüzleri yemek falan veriliyor illaki çünkü diğer türlü yaşama şansı yok.
yani neredeyse hiç gezdirilmeyen günün büyük bir bölümünü yalnız ve karanlkta geçiren bu köpeğe yapılan eziyet işkence değil mi?
bu nasıl hayvan sevgisi?
belediyeye şikayet ediyoruz gelip yerine bakıyorlar köpek sahipsiz olmadığı için uyaru verip gidiyorlar.(tahmin)
karakol bu işle belediyenin ilgilendiğini söylüyor.
acaba sizce ne yapmalıyız?

Hayder ve benzeri derneklerden yardım alsanız mesela, bilgi veya akıl verirler hatta belki gelir yerinde yardımcı olurlar.

  • John Bloor  (26.12.19 11:34:03)
Derneklere haber ver sosyal medyada yayın. Adam iyice rezil olsun belki utanır.

  • Topalordek  (26.12.19 12:29:04)
istanbul'daysanız istanbul barosu hayvan hakları komisyonunu arayın.
istanbul'da olmasanız da bilgi alabilirsiniz gerçi.

  • blatta hiberna  (26.12.19 13:45:36 ~ 13:46:08)