kalp krizi gecirir miyim ?

sigara icmiyorum kilom normal. ama bugunlerde 5-6 basamak merdiven cıksam bile hemen yoruluyorum ve nefes nefese kalıyorum. az once 6 kat merdiven cıktım ve oturdugumda sol gogsumde elektrik çarpıyo gibi bi his olustu 1-2 saniyeligine. cok acı verici bişeydi. ciddi bişey olabilir mi bu? ne olabilir ya da?

doktora görününüz. kalbin delik olması gibi bir şüphe oluşturdu bende.

  • hewit  (20.04.10 22:41:14)
yasinizi ve cinsiyetinizi yazmamissiniz. ailede kalp krizinden olen var mi? sigara ve vucut agirligi, risk faktorlerinden sadece ikisi. diger risk faktorleri arasinda, seker hastaligi, hareketsiz bir hayat, (saatlerce bilgisayar basinda oturanlara selam ederim buradan), ailevi kolesterol yuksekligi, trigliserid yuksekligi, HDL (high density lipoprotein dusuklugu), LDL yuksekligi, (LDL/HDL oraninin 5'ten fazla olmasi), yogun stres sayilabilir. homosistein seviyesi de onemli. bunlari sadece bilginiz olsun diye yaziyorum. yani sigara icmiyorum, kilom normal, oyleyse ben kalb krizinden muafim gibi bir formul yok. kilonuz normal ama, vucudunuzdaki yag miktari nedir mesela? kilosu normal oldugu halde, cok az kasi olan zayif gorunumlu insanlar vardir ki, bunlarin bazilarinda vucudun yag miktari olmasi gerekenden fazladir. 5-6 basamak merdiven cikinca nefes nefese kalmaniz, antrenmansizliktan olabilir mi? eger oyleyse, uzun yuruyuslere baslayin derim, gunde en az 30 dakika. asansoru de azaltin. yani bir kat merdivenle cikin, gelecek ay asansor yerine iki kat merdiven cikin. kalb krizi elektrik carpiyo gibi bir his degildir. 1-2 saniye surmez. hasta, gogsunun uzerine kaldirim tasi konmus gibi cok siddetli bir basinc hisseder ve agriyan yeri parmaginin ucuyla gosteremez. agri o kadar siddetlidir ki, eline tabanca verseniz, intihar eden bile cikabilir. bu bilgiler isiginda durumunuzu yeniden gozden gecirin. sunu unutmayin: nerde hareket orda bereket. gunde yarim saat ve haftada 5 gun yuruyenler, kalb krizi gecirme riskini onemli olcude azaltirlar. fast food'dan ve kolali iceceklerden uzak durun. daha cok meyve ve sebze yiyin. kirmizi eti azaltin. fabrikada veya endustriyel mutfaklarda hazirlanmis yiyecekler yerine, evde yapilmis yiyecekleri tercih edin. bir yiyecek ne kadar az islenmisse o kadar iyidir. yani bir avuc badem yemek, bir gofret yemekten her zaman cok daha iyidir saglik acisindan.

  • compadrito  (20.04.10 23:00:31)
aynı şey bende de oluyo ve çok koktum 18 yaşındayım kilom 48 boyum 170
doktor heycandan kaynaklandığını söyledi ama ben hala başka şey olduğunu düşünüyordum.başka bi doktor ani kas genişlemesi olduğunu söyledi
en son başka bi doktor da kalbimin çevresini yağ bağladığını söyledi ve çok şaşırdım çünkü kilo almaya çalışıyorum zaten :S

belki aynı sebepler belki farklı ama kesinlikle doktora gidin bence.
  • ccerenn  (21.04.10 00:18:24)
fazla detay bilmedigimden cok cok uzak bir ihtimal olarak da sirt omurlarinizda fitik gelismis olabilir. olmayabilir de :) ustteki arkadaslarin dedikleri daha yakin ihtimal.

  • no avalon  (21.04.10 00:19:12)