Evin İçine İşeyen Kedi

Selamlar,

Bir tane 1 yaşında British fold dişi kedimiz var.

Kendisi pek sevimli fakat biraz çiş yapma konusunda problemli.

Her ne kadar kumu düzgün, mevcut ve temiz de olsa evde belli bölgelere işediği oluyor. Mesela bir bitkinin saksısı, polar battaniye vb.

Böyle işeme işlerine yaklaşık bir 6 aydır devam ediyor. Yaklaşmasını engellediğini iddia eden bir koku sprey denedik fayda etmedi. Bir de gerçekten çok çirkin kokuyor. Sanki yanmış kolonya gibi :)

Sizce ne yapılabilir?

Teşekkürler,

Erkek olsa kızgınlık dönemine girdiği için bunu yapıyordur diyeceğim.

Veterinere sordunuz mu bu konuyu hiç?
  • kablelvuku  (26.12.19 08:43:26)
üzgünüm ama hiçbir şey.
kumunu günlük temizleyin, mamasını, suyunu eksik etmeyin bir de misafir vs. geldiğinde strese sokmayın hayvanı.
tüm bunlara rağmen yine işeme ihtimali var.
veteriner antidepresan verdi son çare olarak bir de bunu deneyelim demişti ama vermedim ilacı kediye.
  • oz suser  (26.12.19 08:45:32)
kısır mı?
değilse kısırlaştırın, kızgınlık dönemlerinde yapmaya daha meyilli oluyorlar.
bunun dışında veterinere götürün.
arada bir sistit gibi bir şey oluyorsa, ki dişi kedide anlamak zordur, polar ve toprak gibi yumuşak yerlere çiş yapmak isterler.
yani normalde yaptıkları yere yapmazlar o zamanlarda.

eğer idrar yolu enfeksiyonu ya da sistit değilse ve alışkanlık haline getirdiyse biraz zor.
ama arada bir böyle yapıyorsa muhakkak nedeni vardır.

bir de, normalde bir kediye iki kum kabı gerekir.
çünkü birine çiş, birine kaka yapmayı seviyorlar.
bir kum kabı daha koymayı deneyin.
  • blatta hiberna  (26.12.19 08:58:35)
kedilerde strese bağlı olarak etrafa işeme çok sık gerçekleşen bir şey ve tek çözümü sabır ve gözlem gerçekten. bitkilerin topraklarının üzerine büyük taşlar koyun 2-3 tane naftalin ekleyin, polar battaniyeyi etrafta bırakmayın, hatta etrafa genel olarak kedinin işemek için kullanabileceği bir şey bırakmayın. kedinin işediği her şeyi imkanınız varsa yenisiyle değiştirin, bitkilerin topraklarını mutlaka değiştirin.
fiziksel bir problem olmadığını varsayıyorum, siz acaba çocuğu bilmeden strese sokuyor olabilir misiniz? belki sıkıştırıyorsunuz, ya da evde örnek veriyorum yüksek yerlere çıkmasına izin vermiyorsunuz ya da girip güvende hissedebileceği kutu vs gibi bir alanı mı yok çocuğun acaba? bunlar da çok önemsiz gibi görünen fakat aslında kedilerde stres faktörünü doğrudan etkileyen şeyler.
bu arada veteriner hekime gidip kedinin kontrollerini yaptırdınız mı? idrar yollarıyla ilgili bir problem de çıkabilir.
  • evde liyakat kalmamis  (26.12.19 09:03:48)
Teşekkürler, önce bir veteriner yapmalıyız sanırım. Sonrasında diğer adımlara geçeriz.

Kutu vb bişi yoktu gerçekten, bunu ayarlayalım.

Bir de yüksek yerlere çıkmasına izin vermemek demişsiniz, evet yemek masası ve mutfak tezgahına izin vermiyoruz. Ama çıkmasa daha iyi değil mi? :)

Kısırlaştırma yapılmadı, daha ilk kez yeni kızgınlık geçiriyor.
  • conta  (26.12.19 09:10:59)
Selamlar,

Kumu değiştirmeyi deneyin bir de. Kokulu kum kullanıyorsanız sevmemiş olabilir.
  • neskafefincanindaturkkahvesi  (26.12.19 09:54:07)
hırçın mı peki?

  • surprise  (26.12.19 09:58:18)
@neskafe,kumu kokusuz, toparlanan kum. Oraya da yapıyor çişini kakasını, her gün temizleniyor. Benden hijyenik valla

@surprise, çok sakin yumuşak huylu bir kedi.
  • conta  (26.12.19 11:04:23)
yüksek yerlere çıkmasıyla ilgili:

kediler yüksek yerlerde bulunmayı sever. örneğin tepesine çıkabileceği bir dolap varsa izin vermiyorsanız verebilirsiniz ya da çıkamıyorsa yanına biraz daha alçak bir şey koyarak çıkmasını kolaylaştırabilirsiniz. alternatif olarak kedi tırmalama ağacı alabilirsiniz (bunlar normal tırmalamaların birkaç katlı olanları) ve pencere önüne koyarak orada vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. alternatif olarak 2-3 tane aynı boyuttaki koliyi üst üste yapıştırıp bunların aralarına ve dışına küçük pencereler açarak kendi kedi evinizi yapabilirsiniz.

tüm bunlar hayvanınız sıkılmasını ve stresini azaltacak şeyler. ama çiş konusunda faydalı olur mu bilemiyorum, bu konuda deneyimim yok.
  • slow like honey  (26.12.19 11:12:52)
kısır değilse ondandır yüzde 90 ihtimalle.
dişi kediler erkekler gibi fışkırtma eylemiyle koku bırakmaz, ama onların da hormonlarında bir tetiklenme oluyor.
bir şekilde koku bırakabiliyorlar yine de çiş yoluyla.
ya da mesela daha çok sevilmeye düşkünlük gibi bir cilveli hal olabiliyor.

yükseğe çıkmayı severler, basamaklı kedi yataklarından/evlerinden alırsanız mutlu olur.
ama şu süreçte çiş konusuyla direkt ilgisi olduğunu sanmıyorum.
  • blatta hiberna  (26.12.19 13:38:29)
Teşekkürler herkese yorumları için..

  • conta  (26.12.19 16:43:44)