360 aksiyon kamerası olanlara bir soru.

360 derece çekim yapabilen kamerası olanlara bir soru. kameranın takılı olduğu uzun çubuğu gizleme özelliği nasıl oluyor? sadece 360 derece çekim yapabilen kameralarda görüyorum bu özelliği. peki 360 derece çekim yapmayan kameralarda da çekilen videoda çubuğu yok etme imkanı yok mu?

gizleme işi özellik değil aslında ama o işe yarıyor :D iki lens (aksiyon kameraları 2 lensli, daha profesyonel şeyler 4-6-8 vb. lensli) 190-200 derece çekiyor ve bir kısmı üst üste geliyor. Bu şekilde birleşip komple görüntüyü oluşturuyor. O birleşme yeri yanlarda da küçük bir kısmı götürüyor fakat manzara vs. olursa hiç fark etmiyorsun (bir de kameradan kameraya kalitesi değişiyor). Altta olan birleşme noktası da ince monopodu gizliyor işte.

Normal videoda tripodu görmezsin ki :D niye öyle bir durum olsun? Selfie tarzı çekim diyorsan, yine istersen videoyu büzüştürüp oraya işlem yaparsın fakat elin kolun da çekilir. 360 derece kamerada alt kısmın pek bi işe yaramaması da işi kurtarıyor.

www.threesixtycameras.com

Bu arada 360 derece kamerayı da yanlış kullanıp monopodu gösteren var. Kamerayı nasıl tutarsan tut "her yeri" çektiğini unutmamak lazım.(linkteki 2 pozisyonda da çektiğin şey aynı, sadece birinde stick var diğerinde yok) Sadece birleşim noktalarına yüzün gelirse komik durumlar oluşur (tez göz vs.)
  • nhk ni youkosu  (23.12.19 22:05:31 ~ 22:12:47)
İnsta360

  • kambek  (24.12.19 01:26:15)