[]

Uyku düzenimin feleği şaştı

3-4 gibi yatıp 6-7de uyanıyorum. Max 4 saat uyku giriyor bedenime. Akşam 5e kadar hastanede koşturuyorum, sıraya otur dersi dinle değil yani olay. Hem bedenen hem zihnen yoruluyorum gün içi. Akşam da dinlen+ders çalış derken geceyi buluyor. Hayatımın en tempolu sömestrındayım ve bu 3 ay daha böyle. Bu süreçte bünyemin çökmemesi için önerileriniz var mı? Yoksa “tosun kızsın sen yaparsın” yeterli mi?
 
İlk olarak salgina dikkat etmelisin, bende hemen hemen ayni duzendeyim bir haftadir. Kendime dogal bi karisim yaptim onu tuketiyorum her gun bir cay kasigi, zerdecal, tarcin, uzum cekirdegi, zencefil, hepsini toz haline getir, iyice ez ve yogurda filan karisiririp ye, onun disinda bide krill yagi her gun, bagisiklik icin. Bunlar beni duzensizlige dirayetli kiliyor.


  • thesomberlain  (19.12.19 03:48:15) 
kusura bakmayin ama zerdecal, tarcin, üzüm cekirdegi gibi seylerin vücuda faydasi yok. arkadas kendince aktarlik yapmis o ayri, tadi hosuna gidip icecek olarak tüketiyorsa kimse bir sey diyemez ama bunun öyle bahsettigi gibi etkisi yok.

ilk olarak 2-3 günlük düsük uyku hallerinden sonra vücut onu size hissettiriyor, bundan dolayi en kötü ihtimal ile power nap yapmaniz lazim günlük olarak. ya da 2-3 günde bir 8 saat uyuyacaksiniz. tavsiyem minimum 5 saat ve gün ci 1-2 15-30 dk lik power nap.

power nap cok ilginc bir sey, inanilmaz etkiliyor odaklanmayi. ama gecici.

yemege cok dikkat etmeniz lazim. zerdecal tarcin filan degil gercekten degerli besinler tüketmeniz gerek. meyve ayri güc verir.
  • duygusuzromantik  (19.12.19 05:09:21) 
Yapabileceğin en önemli şey dışarıdan takviye olarak melatonin almak olacaktır, hap şeklinde satılıyor. Bunu aldıktan sonra gerisi çoğunlukla hikaye kalır.


  • brena  (19.12.19 11:45:20) 
Romantik kardes uzgunum ama iskembeden salliyorsun. Bana faydasi oldugunu soylesem kim ne diyebilir ki, ki oyle. Konu kilit.


  • thesomberlain  (19.12.19 15:01:37) 
@thesomberlain

evet placebo diyoruz ona. insan disinda bir fizyolojiniz varsa belki fayda gösterebilir.

zerdecal dediginiz kurkuma. kurkumanin baharat(tatlandirici) disinda bir faydasi yok.

cogu baharat ayni sekilde, faydasi olanlar var ama alabileceginiz miktarlarin onlarca gram olmasi gerekiyor ki cogunun yan etkisi var, ginko biloba gibi.

kisacasi "bana iyi geliyi" bir öneri olmamali bilimsel temeli yoksa. konu kilit filan degil aslinda. placebo olarak kullanin elbette.
  • duygusuzromantik  (19.12.19 15:14:32 ~ 15:15:18) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.