[]

Fotoğraflar için CDN önerisi (cloudfront çok pahalı)

cloudfrontta günde 120gb civarı trafik var.
bu da günde 12-13 dolar fatura çıkartıyor. ayda 400 dolar eder, sadece fotoğraflar için.

bunun daha uygun bir servisi var mıdır?
tüm her şeyi aws'ye taşıyayım rahat edeyim dedim ama cdn çok ama çok pahalı geldi bana.
digitalocean'da managed database + sunucu açsam bundan çok daha ucuza kurtulurum açıkçası.


burada önemli husus ise şu:
ben aws tarafında lambda fonksiyon ile "on the fly" fotoğraf resize yapıyorum.
yani s3'te /images/products/benim-urun.jpg path'indeki bir fotoğrafın url'sini /300x500/products/benim-urun.jpg olarak değiştirdiğimde bunu otomatik olarak croplayarak resize ediyor. url'yi nasıl değiştirirsem, öyle fotoğraf veriyor yani.


bunu da sağlayabileceğim ve daha ucuza kurtulabileceğim bir cdn öneriniz var mıdır?

 
İşin daha ucuz kısmını bilmiyorum ama Cloudinary'ye bakabilirsin. Resize işini otomatik ve güzel yapıyorlar.

Bir de DigitalOcean'dan bahsetmişsin. CloudFront'a ihtiyacın olduğuna emin misin? CloudFront'un asıl olayı sana dünyanın çeşitli noktalarında endpoint vermesi. Böylece Almanya'dan bağlanana Almanya sunucusundan, San Francisco'dan bağlanana da San Francisco sunucusundan cevap veriyorsun. CloudFront'u asıl pahalı yapan şey bu. Bu hizmet en son baktığımda DigitalOcean'da yoktu.
  • gzg  (16.12.19 08:47:29) 
ben digitalocean kullanıyorum, öneririm


  • 4 yaprakli yonca  (16.12.19 11:49:34) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.