Çalınan pasaport ve green card sorunu

1 hafta önce son bulan italya gezimizde arkadaşın pasaport, kimlik, az miktar para ve kartlar, sırt çantası içinden ufak bir el çantası ile çalındı. Polise falan gittik ama sonuç tabii ki çıkmadı. Polislerde bizde çok iyi ingilizce konuşamadığımız için pek ilgilenmek de istememiş olabilirler. Kartları falan iptal ettirdik tabi. Para çekmeye giderken çalındığı için 30-40 euro gibi bir parası çalınmış oldu arkadaşın.

Kendimden böyle bir avanaklık beklerken arkadaşın bu duruma düşmesi sonucu green card için başvurduğu pasaport olmasından dolayı sekteye uğramış mı oldu?
Arkadaş green cardı kazansa yeni pasaport ile numara tutmayacak haliyle. Ne yapabilir bu arkadaş? Nasıl bir yol izleyebilir? Atıyorum kayıp ilanını götürse görüşmeye falan? Pasaport numarasını da bilmiyoruz gerçi...

Eski pasaport numaralarınız kayıtlı oluyor, en kötü NVİ'den o şekilde bir yazı talep eder.

  • malheiros  (15.12.19 18:59:48)
yurt disinda pasaport dahil cüzdan calinmasi durumda kisinin aklina sadece bir cekilis olan green card geliyorsa bir yerde o kisi hayatina ceki düzen vermeli bence.

  • duygusuzromantik  (15.12.19 19:10:53)
@duygusuz
Olay 1 hafta önce oldu. Maddi kayıp çok büyük değil, yas mı tutalım sizin gibi şizofren mi olalım?

  • enis buyutucu  (15.12.19 19:13:49)
Eskiden emniyette tutuluyordu bilgiler. Hangi pasaportu kullandığınız ülkeye giriş çıkış saatlerine kadar çıktı alabiliyordunuz. Muhakkak nufus idaresinde de aynı uygulama vardır.

  • goodman  (15.12.19 20:04:20)
Green card başvuru koşullarında böyle bir seçenek vardı. Kaybolması değil de pasaport bilgilerinin değişmesi gibi. Bilgiler değişirse biryeri bilgilendirin diyordu hatırlamıyorum.
Başvuru koşullarını bulup inceleyin.

  • artci sarsinti  (15.12.19 22:43:55)
Eğer 2020 Gc kazananı ise ranvedu anında yeni pasaportu ile gidibilir. Sorun yok.
Eğer 2021 başvuranı ise kazanma halinde emniyetten kaybolduğuna dair yazı alıp, yeni pasaportu ile randevuya gidebilir.

  • piotr  (16.12.19 13:28:37)