Ağaçlar topraktan besleniyorsa neden altlarındaki toprak azalmıyor?

Merhaba

Ağaçlar toprraktaki besini suyu alıp büyüyorlar sanırım özellikle azotu kullanıyorlar topraktan. Mesela çok büyük çınar ağaçları var bilmem kaç tonluk. Ama bu ağaçların üzerinde bulundukları toprakta bir eksilme olmuyor gibi.

Tamam fotosentezle besin elde ediyorlar ama o kadar, kabuk, yaprak ve dal için topraktan malzeme almaları ve toprağı tüketmeleri gerekmez mi? Nasıl toprak miktarı sabit kalabiliyor?

bu bir döngüdür. toprağı yemiyor ağaç sonuçta. topraktaki mineral su ve besini kullanıyor. toprağa bunlar geri dönüyor. yere düşen yaprak bile toprağa katkı sağlar. yağan yağmur suyu toprağa tekrar kazandırır.

  • jelly bear  (15.12.19 14:02:21)
Toprağı tüketmiyor, emikliyor.

  • fezagezgini  (15.12.19 15:05:38)
çünkü sürekli yeni toprak (çürüyen organizmalar) geliyor. Evde saksıda bir süre sonra saksıdaki toprağın azaldığını görürsünüz, yenisi gelmez ise azalır.

  • gezegen olan pluton  (15.12.19 15:22:25 ~ 15:23:19)
balıklar sudaki oksijeni kullanıyorsa oksijen neden binlerce yıllardır bitmiyor gibi soru olmuş bu. hepsinin döngüsü var.

  • prizmatik  (15.12.19 15:23:42)