[]

Film karakterlerinin ürünleri hk.

aşağıda yaşadığımı anlatıcam.
harry potter örneği üzerinden anlatıcam, bulması daha kolay olduğu için.

arkadaşlar bir süredir bazı filmlere ait ürünler tasarlayıp isteğe göre üretip kargoluyordum.
x filminin defteri, y filminin kolyesi vs. gibi.

neyse, geçenlerde react.org diye bir firmadan mail geldi:
bu ürünleri kaldırın, bunlar warner bross'un lisanslı filmine ait ürünler, aksi takdirde bunu (müşterim olan) warner bross'a ileteceğim. 5 gün süreniz var.

neyse kaldırdık tabi ürünleri.
ulan şuan bi bakıyorum; hepsiburada, n11, trendyol heryer harry potter ürünü dolu. yer gök. hiçbiri de lisanslı ürünler değil. bazı siteler "bu ürünler lisanslı ürünler dğeildir" diye not düşerek satış yapıyorlar.


-----

ben rüünleri kaldırdım. ama hata mı ettim abi?
bu işin yasal bir "mümkün hali" mi var? çünkü her sitede binlerce bu ürünlerden var.
altına "bunlar lisanslı ürünler değildir" diye not düşünce "tamam" mı oluyor?

 
bu alanda uzman degilim ama bildigim bu isin yasal "mumkun hali" urunu lisanslamak. Harry Potter karakteri Warnerbros'a ait bir karakter dolayisiyla harry potter ile ilgili butun hersey warner bros'a ait ve onlardan izin almadan bu karakteri kullanamazsin. hepsiburada, n11 nasil yapiyor? muhtemelen henuz fark edilmemisler. fark edilince onlar da kaldirilir. yada saticilar bu isi ciddiye almiyor.

seninle direk irtibata gecilmesi de enteresan genelde butik islerle pek ugrasmazlar cunku ugrasmaya degmez.
  • crucio  (15.12.19 12:46:11) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.