Almanya Saglik Sigortasi

Su an Almanya'da olan bir yakinimiz icin soruyorum:

3 aylik vize ile Almanyaya gitmisti. Orada oturum izni almak ve suresi uzatmak icin basvurmus.
Turkiyeden aldigi seyahat saglik sigortasi kabul etmemisler.
Simdi yeniden saglik sigortasi yaptirmasi gerekiyor.
Ama Almanya'da cok pahali.
Turkiye'den nasil yaptirabilir?
Sigorta sirketlerine ulasamiyor. Buraya bizzat gelmesi gerekir mi?
Yoksa internet uzerinden olur mu?
Daha once Almanya oturum izni icin saglik sigortasi yaptiran var mi?
Tesekkurler

sigortam.net?

  • giovanne  (15.12.19 10:44:33)
Benim seyahat sağlık sigortami italya kabul etti. Ama almanyada soyle bir olay da var, bir arkadasim ssk'dan bir belge aldi turkiyede sigortali olduguna iliskin. AT11 belgesi. Onunla gidebilir diye biliyorum.

  • prole  (15.12.19 11:35:53)
Internetten bahsettiğiniz sigorta tabiki olur. Bence bi arkadaşi bile yaptırabilir. Ama o sigorta daha önce oraya gitmek için kullandığı 30000eur teminatlı'seyahat sigortası' dir. Acil durumları kapsar yalnızca

Almanya size bununla oturum vermez ki.
Oturum tipine göre cevap değişmekle birlikte almanyada TK AOK gibi sigorta şirketlerinden yaptırmanız gerekir
  • vhs kaseti  (15.12.19 11:54:04)
Türkiye'den o isin olacagini sanmiyorum ama bir bilen vardir mutlaka.

Arkadas calismiyor anladigim kadariyla yoksa ucuz sigorta aramazdi diye tahmin ediyorum.

Orada yasayan biri ile de evli degil, yoksa onun üzerinden aile sigortasindan faydalanabilirdi.

Eger 30 yasin altindaysa devletin sigorta sirketlerinden ziyade, yukaridaki arkadasin bahsettigi gibi, AOK, Barmer, TK vb. gibi, özel sigorta sirketlerine fiyat sorabilir, örnegin Continetale, Ergo gibi firmalarda bu sigortayi yapiyorlar. Hatta ayda 250-300 euro arasi bir fiyat alabilir en az diye düsünüyorum, yasina bagli olarak.
  • bosver nicki  (15.12.19 12:40:00)
almanyada sosyal sigortasi olmadan uzatamaz, baska alternatifi yok.

  • duygusuzromantik  (15.12.19 13:49:48)