merhaba associate

okunuşunu soruyorum. bir videoda kız "assoşieyt" diye okudu, forvo'da da böyle bir okunuş mevcut. fakat seslisözlük uygulamasında "assosieyt" diye okuyor ve yine forvo'da bu okunuş da mevcut. iki şekilde de okunabiliyor mu nedir bu işin aslı? durduk yere rezil olmayalım, ş ile okunuş bana biraz komik geldi, bilemedim. derdini skeyim butonumuz kısa süreliğine arızalıdır. teşekkürler <3

ikisi de doğru

  • diyarbakir karpuzu  (15.12.19 00:49:21)
genellikle hangisi kullanılıyo peki iş ortamlarında, resmi ortamlarda falan? ikisini de kullansak göze batmaz mıyız yani?

  • pelovann  (15.12.19 01:05:18)
yani tabii ki bi gün ş'li bi gün s'li kullansan batabilir :) ama bi tanesini seçip hep onu söylediğin sürece sıkıntı yok. zaten sana ş'li okunuş komik geldiyse s'lisinden devam et, sana o okunuş daha doğal geliyor demek ki. bir sıkıntı olmaz. ingilizce biraz tuhaf bi dil, ş'li veya s'li fark etmiyo ama mesela "this is my associate, kamil" derken esosiyıt diyosun çünkü isim halinde kullanıyosun, ama "i can't associate kamil with osman" dersen esosiyeyt diye telaffuz etmen gerekiyo çünkü verb halinde kullanıyosun.

umarım kafanı daha fazla karıştırmadım
  • diyarbakir karpuzu  (15.12.19 01:11:00 ~ 01:11:26)
diyarbakır karpuzu, süpersin. çok güzel oldu bu bilgi valla gece gece mutlu oldum nedensiz hehehe çok teşekkür ederimmmm

  • pelovann  (15.12.19 01:16:44)
ben $ li telaffuzu sever kullanirim..

  • cooperr  (15.12.19 01:53:19)
Fiil hâlinde de iki türlü kullanabiliyorsun. Hangisini istersen onu kullanabilirsin yani isim durumunda da fiil durumunda da.

  • kulagina kupe olsun  (15.12.19 08:07:28)
Bunun okunuşu budur diye siyah beyaz, net, kolay cevaplar İngilizce de olmayabiliyor. Amerikan ingilizcesi mi İngiliz ingilizcesi mi konuşuyorsunuz ona binaen kendinize tutarlı bir yol seçerseniz daha akılda kalıcı olur. İngiliz ingilizcesine göre 3 hali var. Fiil ise /əˈsəʊ.si.eɪt, adj əˈsəʊ.si.ət, noun /əˈsəʊ.ʃi.ət/ . Amerikan ingilizcesi biraz daha tutarlı fiil ise ʃi.eɪt, noun adj ise əˈsoʊ.ʃi.ət . Kolay, kısa yolu yok bu işin. İngilizce advanceda geçerken anca fark ediliyor atıyorum klose, use verb ise z ile isimse s ile okumalar, -ed adjectiveleri: naked, learned löönid, löönd muhabbetleri, aged yaşlı, eski adj iken ise eycid, Necati aged 6 derken eycd falan. İngiliz mi Amerikan mı diye bakmak lazım sonra bir de isim, adj, verb hallerine bakmak lazım. Project, Subject, object isim, fiil oluşuna göre vurgu ve telaffuz değişir mesela. Ya da insult kelimesini gördük insalt lan işte dünyanın en kolay şeyi deyip geçmemek lazım noun is İNsalt, verb ise inSALT tır o. Dediğim gibi bunlar biraz advanced işi kimse sizi s,ş okudu kimse kimseyi yargılayamaz, nativeler dışında bilen de azdır, mazur görülür. Ama illa doğrusunu öğreneceğim derseniz biraz titiz olmanız gerekir

  • speedy  (15.12.19 12:37:05 ~ 13:02:12)
anladım hepinize çok teşekkür ederim, ben esosiyıt diyip geçiyorum o zaman heheh

  • pelovann  (15.12.19 14:32:01)
ş ile okunuyor, s ile degil. social gibi dusun.

  • baldur2  (19.12.19 14:54:00)