C diski kendi kendine doluyor?

Selam, lütfen yardım edin

Hometech Alfa 700c marka ve modelinde bir bilgisayarım var, sonradan ssd takılabiliyor diyen kardeşimin gazıyla aldım, almaz olaydım, ama çok da seviyorum. Ayrıca çok da ihtiyacım var buna, yeni bilgisayar alamam.

Dahili hafızası 32 gb olan bu bilgisayarın özellikleri şurada: www.hometech.com.tr

Bu arkadaşın c diski kendi kendine dolmaya başladı ve bugünlerde kah 734 mb kah 1.32 gb boş gösteriyor. Buna müzik veya video yüklemedim. Micro sd kart yuvasına 64 gb'lık bir kart koydum ona yüklüyorum verileri. OneDrive, Adobe Reeder, Mus2 ve Mozilla Firefox kullanıyorum. Bilgisayarın güncelleştirmelerini kapattım. Yedekleme nasıl kapanıyor bilmiyorum ama belki o arada onu da kapatmışımdır hatırlamıyorum. Yine dolu yine dolu c diski.

Bilgisayarın alt yüzeyinde bir kapak var, orası ssd eklenecek kısımmış galiba, fakat benim sorum bu sorun ssd ile çözülecek mi? Ya ssd de kendi kendine dolarsa? Çözümü ne bu işin?

Sistem geri yüklemeyi kapat, açıksa ve programlanmışsa sistemin yedeğini alıyor olabilir.

Temp klasörü vs de var zamanla şişen, en güzeli bir cleaner programı ile temizle, hatta programla belirli sürelerde otomatk temizlesin.
  • John Bloor  (14.12.19 17:20:11)
@John Bloor

Başlat'taki arama kısmına sistem geri yükleme yazdım, "sistem geri yüklemeyi başlat", "sistem geri yükleme noktası oluşturma" gibi şeyler yazıyor. Demek ki şu an öyle bişey yok. Doğru mu algılıyorum??
  • muhayyer divan  (14.12.19 17:26:29)
dahili hafıza 32 gb ise bu normal... ccleaner kurun deneme sürümü. bi temizlesin diski. muhtemelen temp klasörü şişmiştir... c içinde windows, onun içinde ise winsxs klasörüne sağ tıklayıp özelliklerden diskte kapladığı alanı yazar mısınız?

  • Tears of Devil  (14.12.19 17:33:45)
yüksek ihtimal windows update'lerin backupları duruyordur.

cleanmgr.exe 'yi arat başlattan çalıştır.
  • aziz dostum jack  (14.12.19 17:41:07)
WinSxS

Tür: Dosya klasörü
Konum: C:/Windows
Boyut: 6,59 GB (7.082.077.582 bayt)
Diskte boyutu: 5,02 GB (5.395.922.944 bayt)
İçerik: 82.580 dosya, 26,145 klasör

Oluşturulma: 12 nisan 2018

Öznitelikler: salt okunur (yalnızca klasördeki dosyalara uygulanır)
  • muhayyer divan  (14.12.19 17:42:11)
arama-disk temizleme- (C) seçili gelir- tamam diyoruz.
sol altta sistem dosyalarını temizle var, (C) otomatik gelir yine, oraya girince çıkan pencereden windows update temizleme (ilk sırada) işaretlersen büyük ihtimalle büyük bir alan açılacaktır.

not: 32 GB için büyük bir alandan bahsediyorum :)
  • pccopath  (14.12.19 19:03:53)
32 gb'ın 4'ünü windows işgal ediyor. Kalanında da 4 program var hadi toplasan 2 gb etsin. 26 gb nereye gidiyor anlamadım ki.

  • muhayyer divan  (14.12.19 19:25:17)
geri kalanın nereye gittiğini görmek için windirstat indirip çalıştır.

windirstat.net
  • aziz dostum jack  (14.12.19 22:24:45 ~ 22:25:06)
Düşük bir ihtimal ve hala kaldı mı bilmiyorum ama worm adı verilen virüsler vardı, kendi kendini çoğaltıp diskte yer kaplıyorlardı. Malwarebytes indirip bir taratın hocam diski, varsa bulur o.

  • plutongezegendegilmi  (14.12.19 22:27:57)
ac bi hocam o kapagi ne var goster ama sanmıyorum hdd takılacak yer olsun
one drive i kaldır ( kalkmıyorsa da dosya atma ) sadece online kullan
en kotu ihtimal teamviewer la bir baglanalım ve gereksiz dosyaları nasil silecegini gosterelim
  • kingcyrax  (15.12.19 11:22:53 ~ 11:23:26)
olayın alakasız kısmına fikir verecem micro sd ye önemli verileri atma çabuk bozuluyor.

  • hitsumo  (18.06.20 10:35:10)