instagram'da müstehcen paylaşım yapmak

kerimcan durmaz ceza almış.mahkeme böyle bir şey için nasıl ceza verebiliyor? suç mu bu? zaten bu tarz paylaşımları site kendisi siliyor. ben çıplak fotoğrafımı facebook'a yüklersem mahkemeye ne?

www.milliyet.com.tr

TC'nin karışmadığı şey mi var?

  • plutongezegendegilmi  (11.12.19 13:31:28)
takip edenlerin suç duyurusu yapması önemli diye biliyorum.

  • foolrules  (11.12.19 13:32:51)
bildiğim kadarıyla orada "topluma malolma" gibi bir durum var. Sen yüklesen bir şey olmaz ama milyonların gördüğü kişi yapsa olur.

Gizlilik olayları da öyle. Seni kameraya çekemem, suç olur ama ünlü biri görünce kameramı çıkarsam daha esnek.
  • nhk ni youkosu  (11.12.19 13:50:00)
tabi ki suç. o zaman instagramda illegal şeylerin satışı da yapılsın devlet karışmasın.

üstteki arkadaşa cevap. kimseyi kameraya çekmek suç değil. çekilen görüntünün çıkar amaçlı yayınlanması suç. ünlü ünsüz farketmez.
  • dafuq  (11.12.19 13:52:49)
bu olayda adam uçaktan video atıyordu, wcde masturbasyon yaparken ve penisi görünüyordu. pornodan ne farkı var? ceza gelmesini çok normal buluyorum.

  • anais  (11.12.19 13:57:38)
aslında kafa karıştırıcı olan şey şu. mesela bu adam şu an amerika'da. yarın yine penisinin fotoğrafını çekti instagrama yükledi. türkiye buna nasıl ceza verebilir? türkiye sınırları içinde gerçekleşmiyor, türkiye'ye ait bir uygulama değil. hiçbir alakası yok.

  • black mamba  (11.12.19 17:28:02)
Hangi ülkeden bunu yaptığı fark etmiyor. Nihayetinde TR'de yerleşik biri, mahkeme üzerinden ceza almasının sebebinin bu olduğunu düşünüyorum. Keza yurtdışında yerleşik biri olsaydı da ahlaksızlık sebebi ile erişiminin engellenmesi için TR Instagram'a talepte bulunurdu. Yurtdışında yaşayan biri zaten TR'de bir kazancı yok vs. devlet dava açmaz haliyle böyle birine.

  • SiyamkedisiZorro  (11.12.19 17:44:44)
devletin engel koymasını anlayabilirim. sonuçta ülke sınırları içinde bir düzen tutturmaya çalışıyor. ama benim ülkeyle alakası olmayan bir platformda nerede yaptığımın belli olmadığı bir olayda ceza vermeye çalışması ilginç geldi. sonuçta kerimcan uçaktaydı. ülke sınırları içinde bile değil belki. mesela ben amerika'da porno çeksem ceza mı verecek?

  • black mamba  (11.12.19 18:33:47)
Abi tamam git porno çek o zaman ögrenirsin, tamam ceza verilmesin tamam ya

  • anais  (11.12.19 20:28:47)
Adam porno sitesinde mi porno yapmakta instagramda mi farki anlayabiliyor musun

  • anais  (11.12.19 20:29:38)
Türkiyede muzur neşriyat yasasının belirttiği hususlar veya gelenek görenek yasalarına göre yargılanabilir ve ceza alabilir bunda ne gariplik var anlamadım?

Burada ki konu hali hazırda halka açık bir şekilde teşhircilik yapmak; sen evinde kendinin çıplak halde videoya çekebilirsin, bunu arkadaşlarınla beraber oturup seyredebilirsin, ancak; halka açık şekilde izleyemezsin, yayamazsın, illaki yaymak istiyorsan muzur neşriyat yasasında belirtilen düzenlemelere uymak zorundasın, hatta uysan bile devlet bunu engelleyebilir, kerimcan durmaz dediğin kişiyi çoluk çocuk takip ediyor, seviyor, falan. dolayısı ile konu biraz çocuklara yönelik teşhirciliğe kayıyor.
@black mamba,
başka ülkelerde (nerede olduğundan bağımsız) eğer aynı eylem suç ise yine o ülkede yargılanır. Türkiye aynı suçtan dolayı tekrar yargılayabilir (kimi durumlar için böyle, hangi durum olduğunu hukukçular daha iyi bilir) ancak her suç için geçerli değildir, örn: hırsızlık pek çok yerde suç, Türkiyede hırsızlık yapan birini amerika yargılayamaz.

uçak konusu ise:, çekim uçakta yapılmış olabilir ancak paylaşım farklı bir zaman diliminde gerçekleştirilmiştir, veya uçakta suç işleyen birinin işlediği suça bağlı olarak, uçağın ait olduğu ülke (hangi şirketinse artık yani) veya kalktığı veya indiği yerin kanunları ile yargılanabilir, bununla ilgili mutlaka düzenlemeler vardır ve onlara uyulmak zorunludur.

Bu arada aynı eylemi aynı platform'da amerika'da yapması; hem amerika devlet'i, hemde platformun sahibi şirket tarafından, kullanıcı sözleşmesinin ihlali ile dava açılabilir. Türkiyede açılabilir mi onu hukukçular daha iyi bilir ama sanmıyorum, öyle olsa şahin k.'ya dava açarlardı.
  • selam  (11.12.19 21:27:41)
Sitenin kendisi siliyor olmasi bir seyi degistirmez ki suc unsuru varsa.
Halka acik bir ortama yukluyorsun, tv den yayın yapmak gibi dusun. Mahkemeye ne sorusunun cevabi bu.

  • stavro  (11.12.19 22:23:54)