Porche gibi arabaların yıllık maliyeti

400 500 k civarında dizel bir porche aracın yıllık maliyeti nedir ?
Kasko-vergi-yakıt

benimkinin 75.000tl

vergi+sigorta+kasko+6 aylık bakımlar+yakıt+lastik+muayene
  • mistikla  (10.12.19 19:31:50 ~ 19:33:39)
kasko vergi ve yakittan once "servis/bakim" daha onemli bence.

senede 20-25 servise gider herhalde, 4 lastik ustune fren diski balata yapayim desen herhalde o kadar harcarsin. mekanik olarak cok nazik araclar..

her araba sevenin gonlunde bir 911 yatar, orasi ayri mesele.
  • cooperr  (10.12.19 19:40:15)
kaskosu en indirimli halde 12 ile 20 bin tl arası çıkabilir. kendi aracımla orantılayarak söylüyorum.

vergisini bilemeyiz motor bilgisi vermelisin.

sürekli kullanımda yakıt olarak 10bin tl'den aşağı olmaz düşüncesindeyim.
  • false pretension  (10.12.19 19:43:26)
400 500 k ya 2012 2013 zorlasan 2014 dizel aliyorsun .Çoğuda 40 50 bin hasar kayıtlı.Sizce alınır mı ?

  • problem34  (10.12.19 21:53:01)
Aracın modeli çok önemli. Özellikle 4-5 yaşından sonra servis maliyetleri inanılmaz artıyor.

  • roket adam  (10.12.19 23:23:52)
abicim ısrarla motor ve model hakkında bir açıklama yapmıyorsun. biz muneccim miyiz de 400 500lük porsche için yorum yapalım? panamera mı cayenne mi düşünüyorsun?

eğer düşündüğüm modeller ise bu motorları vw yapıyor. iyi bir porsche ya da vw ustası bulursan iyi olabilir fakat yedek parça konusunda canın çok yanar. kişisel görüşüm ise 400 500lük porsche yerine (illaki lüks olacaksa) bmw, mercedes, audi falan bakarım. en azından ustası bol ve parçası nispeten daha ucuz porscheye göre.
  • false pretension  (10.12.19 23:27:51 ~ 23:32:09)
Benim çevremde bildiğim aylık ortalama 70.000 kazanan adam bile masrafı yüzünden bin pişman. Arabayı otoparktan çıkarmıyor. Türkiye’de her ay o arabadan bir tane alabilecek kadar kazanmıyorsanız bulaşmamak lazım.

  • catch the arrow  (11.12.19 00:00:17)
www.sahibinden.com Mesela bunun zaruri masrafı nedir?

  • problem34  (11.12.19 01:35:28)
verdigin linkteki arac ve turevleri ocak sondurur, tam pimi cekilmis bomba.
buyuk ihtimal son sahibi sen olursun, 1-2 sene bir sekilde binersin, bakimlari biktirir, satmaya kalksan kimse para vermez, deli eder adami. satamadigi icin araci ilk buldugu direge dolayip kurtulmaya calisan arkadaslar oldu :)

bu araclari sifira yakin alip patlamadan satacaksin, onu da turkiye sartlarinda malesef 300-400bin tl ile yapmasi imkansiz. yurtdisinda bile sifiri $150.000 civari bu araclarin.

illa premium arac hevesin ve 300-400 bin butcen var ise daha bilindik ve kurtulmasi kolay araclara bak. araci 60-70bin km'de al, 150bin km'yi gecmeden sal gitsin. almanlar 150'yi gecince bas agritmaya baslar, ne kadar iyi bakarsan bak. o eski balina kasalarin falan dayanikliligini bosuna arama, o isler eskide kaldi. kazasiz temiz araclara bak. bosuna kumar oynamaya gerek yok.
  • cooperr  (11.12.19 09:41:22)
Daha önceden uzun süreli bir kasko geçmişiniz ve indirimleriniz yoksa 20-25 bin kaskosu tutar.

Yıllık MTV 4750 TL

Yılda 10 bin km kullansan, sakin kullansan 8 litre mazot yakar. 10 bin km için yılda 5 bin lira yakıt parası, aşağı yukarı o kadar da bakım ücreti tutar.

Özel servislerde bakım 2 bin lirayı geçmez hatta.

3 yıl 30 bin km lastik değişsen önlerin tanesi ortalama 1500 arkaların tanesi ortalama 2000 liradır o çapta, 7-8 bin lira lastik masrafı olur.

Yılda 3 bin lira da lastik masrafı diyebiliriz kolayca.
  • John Bloor  (11.12.19 10:04:45)