ev kredisine girmeden önce yaşanan tedirginlik

kira ödemek yerine güzel bir ev kredisine girmeyi düşünüyorum. şu anki şartlarımla çok zorlanacağım bir durum olmadığı halde acayip tedirgin hissediyorum, evde cenin pozisyonunda yatıyorum akşamları düşünmekten kafayı yedim. size de oluyor mu. nasıl aştınız? mantıklı ancak uzun dönem commitment isteyen bu kararı verirken içinizi nasıl rahatlattınız?

en kötü ihtimal ödeyemem banka el koyar, ölmem yani, ama yine de acayip geriliyorum. sanki ölene kadar o evde tıkılıp kalacakmışım, artık oraya muhtaçmışım gibi geliyor.

Ev almak riskli bir iş, büyük miktarlar söz konusu, hayatınızla ilgili önemli bir karar, ömrünüzün büyük kısmını işgal edecek bir mevzu. Normal yani.

Aşma kısmı, borç ödediğin süreyi kısaltmakla mümkün. Öncesinde para biriktir, bankadan daha az kredi çek.

3 yıl üzeri borç ödeyenlerin içkerindeki çocuk ölüyomuş diye duydum.
  • Hakan1980  (09.12.19 22:59:14 ~ 22:59:38)
28 aydır ödüyoruz. ailecek zorluyor. ama parayı havaya atmadığını bilmek ve birgün biteceğini bilmek rahatlatıyor. hep kiracıydık o yüzden zorluk şimdilerde tat veriyor. delirdik mi ne:)

  • hemsta  (09.12.19 23:33:15)
ben bu kavrami anlayamiyorum.

"basini sokacak bir yer olsun" bu iste inanilmaz yanlis yeterli para yoksa.

hayatta cok ciddi bir sey olmazsa zaten kimse evsiz kalmiyor, zaten o cok ciddi olay olsa ev bile gidiyor zaten.

cebinize ev degerinin %50-60 ini koymadan ev almak hayati ipotek etmek gibi.

illa ev sahibi olunmasina gerek yok para yoksa. bu zorunluluk olarak görülmemeli.

bunun yaninda en büyük sacmalik ise ev alindiginda hayat boyu orada oturulacak büyük oranda, millet is degistiriyor sirf bu sacmalik yüzünden günde 1-2 saat yolda geciriyor.

imkan varsa ev alinir yoksa alinmaz, bu zorunluluk olarak görülmemeli.
  • duygusuzromantik  (10.12.19 00:10:02 ~ 00:10:44)
her ay krediye çentik atıyorsun zevkli oluyor. korkma ödenir bir şekilde.

  • walter white kilikli  (10.12.19 00:14:40)
her ay 2.800 papel gömüyorum krediye
ama gel gör ki 1.000 lira kira versem psikolojik olarak daha çok etkilenirdim.

maaşım hep artacak ama kredi hep sabit kalacak kafası da çok tatlı.
Allah herkese ev sahibi olmayı nasip etsin diyor ve bitiriyorum.
  • işimdeyim gücümdeyim  (10.12.19 00:44:40)
Kredinin bir gün biteceğini bilmek, kiranın ömür boyu bitmeyeceğini bilmek.

Seni hangisi rahatsız etmeli sence?

Yapıştır gitsin, korkma. Kredi ile ev alıp da pişman olan, ya da ödeyemeyen insan sayısı yüzdelik olarak istetistik tutmaya bile değer tutarda değildir tahminim.

Ömür boyu da orada oturmak zorunda değilsin, borcu bitirince kiraya verir başka yerde kiraya çıkarsın.

Şehir bile değiştirirsin ne olacak ki? Ama eninde sonunda sana ait ve dönebileceğin bir evin olduğunu bilmek oldukça rahatlatıcı.
  • John Bloor  (10.12.19 09:43:42)
3 sene demiş biri, 3 sene nedir ki? 12 senelik mortgage'a girdim. Sonra ara düzenlemeyle 11 seneye düştü. İlk 2 sene çok rahatsız etti. Çocuk küçüktü, eşimin işi tepetaklak olmuştu. 750-1.000 TL kira veriyorken 2.800 mortgage'a ödüyordum. İyi ki yapmışım.
Sadece bir ara bir iş fırsatını sadece riske girmemek adına geri çevirmek zorunda kaldığım için kendimi çok yıprattım, ama şu anda o fırsattan daha iyi bir durumda olduğum için onu bile dert etmiyorum.
Oturacağınız ev için borca girmenin doğru bir karar olduğunu düşünüyorum.
  • SiyamkedisiZorro  (10.12.19 10:07:24)
ben: bunca yil krediye ipotek edemeyiz kendimizi, ya isler aksarsa odeyemezsek ne olacak?
hanim: isler tokezleyince krediyi odeyemeyen kirayi da odeyemez, ev sahibi de 1 ay sonra kapiya koyar.
ben: hmmm mantikli dedin ha. ya allah

sonuc: yarisi bitti yarisi kaldi, gelir giderinizi duzgun hesaplayip krediye girerseniz odeniyor bir sekilde. evet bazen zorluyor ama her ay verdigim kira daha cok koyuyordu. simdiki aklima olsa 2 yil kirada oturmaz direkt girerdim ama biraz garantici oldugum icin ikna olmam zaman aldi.
  • brkylmz  (10.12.19 10:12:15)
Geçen aya kadar ben de girilmez kredi işine diyordum.
taa ki
Geçen ay bir ev buldum 500 bin civarı
300 kusur bende vardı 180 de kredi çektim.
Aylık ödeme 4000 maaş zaten 5000 ödüm kopuyordu nasıl öderim diye.
2. hafta kiracı buldum 2200 tlye deposito falana aldım.
Acayip rahatım diğer türlü napsak bu kadar parayı g.tümüze mi soksak falan diyordum. ilk ödemeyi yaptım bu arada.
enseyi karartma çek krediyi
  • GiderGelemes  (10.12.19 10:54:08)
bende korkuyordum, hala korkuyorum işsiz kalırız ödeyemeyiz falan diye. ama bu korkudan dolayı da almamazlık edemedim, çünkü kirada kalsaydım 8 yıl sonunda elimde hiç bişey olmayacaktı. şimdi tümüyle bana ait bir ev olacak.

96 ay çektim bende. aylık 4 bin ödüyorum. şu an 93 taksit kaldı :) kendi evinde oturma hissi güzel bişeymiş. kiracıyken kiracıyız evde zaten diye bişey yapmıyoduk. şimdi kafamıza göre dekore ediyoruz, avizelerin yerini değiştirtiyoruz falan :)
  • contavolta  (10.12.19 16:56:36)
1- birikmiş parayla peşin almıyorsan
2- başka evin yoksa

ev alınır, yardır.
  • kambek  (10.12.19 17:25:35)