Şu dönem hangi programlama dili daha önemli?

Genelde hangi programlama dilini bilen eleman aranıyor?

fortran

  • archmage mahmut  (09.12.19 16:16:16)
Hahah

  • insomniac  (09.12.19 16:17:34)
Bunu çok sık soruyor yeni başlamak isteyen insanlar.
Bu gerçek hayattaki "hangi yabancı dil önemli" sorusu ile az çok belirgin
Çin'e gitmek istiyorsan çince önemli
gibi bir cevabı var

Ne yapmak istiyorsan ona göre dil seçeceksin
Masa üstü uygulamalar yazıyorsan: C#
Web Yazacaksan MVC tabanlı herhangi bir dil, bence: ASP.Net ve Ön taraf için Java Script (Node.Js falan gibi eklemeler de yapabilirsin)
Iphone için app yazacaksan: Swift
Androidse: java

Genel dil diye birşey yok
Çok Low level kod yazacağım, encode decode işine gireceğim diyorsan C / C++

ben mesela 15 senelik yazılımcıyım.
WEB'den anlamam, o yüzden de koptum.
C# bilirim, C/C++'ı directshow ile filtre yazacak kadar biliyorum.
SQL iyi bilirim, Shell script bilirim
Bunları aktif kullanıyorum.
Ama yarın bir iş gelse, deseler ki bunu python ile yazacaksın, oturur yazarım
Phplik kupon web siteleri geliyordu arada sırada yapıyorduk html'ine karışmadan.

Algoritma bil, neyi hangi sırayla hangi mantıkla yapacağını bil, dil öğreniyorsun bir şekilde
  • Corc  (09.12.19 16:34:59 ~ 16:35:48)
Türkiyede C# ve React/React Native en popüler diyebilirim. Ama ne yapmak istiyorsun ona göre dil seçmek lazım gerçekten. Data vs. ile uğraşacaksan python mesela. Mühim olan algoritma ve İngilizce bilmek.

  • kta  (09.12.19 17:01:25)