Mekanlardaki alkolün vergisi

Merhaba, otururken aklıma gelen bir mesele var, şimdi varsayalım markette 100 liraya satılan 50 lirası vergi olan bir içki olsun, bu içki bir barda Restaurantta 300 liraya satıldığında 150 lirası mı vergi oluyor? ( verginin oransal olduğu varsayılıyor, sabit olan alkollerde var olmalı)
Kadeh içkilerde ve kokteyllerde nasıl oluyor?
Açıkçası fişte yazmayan vergilerin nasıl alındığını hiç anlamıyorum aslında Zaten :/

siz alim yaptiginizda (bira-kokteyl-sise icki ya da her neyse), devlet mekanin size kestigi fatura uzerinden yuzde olarak vergisini alir.

her urun gaminda vergi orani sabittir. atiyorum alkollu ickide yuzde 18.

birayi 10 liraya satan yer 1.8 tl vergi oder, 100 liraya satan yer 18 tl.
  • brkylmz  (08.12.19 12:45:53)
Yok KDV için dediğiniz geçerli ama alkolde bildiğiniz üzere bir de ötv var, ben bu ötvnin nasıl alındığını merak ediyorum aslında.

  • atom karincanin torunu  (08.12.19 12:53:32)
ötv'yi üretici fiyata ekliyor.

  • alperz  (08.12.19 12:57:09)
sen bir otelde cin tonik ictin diyelim

otel o cini satin alirken kdv otv'li fiyatini oduyor mesela 100 tl olsun

sana bu ickiyi sise olarak satmiyor, porsiyon olarak satiyor
cin tonik 30 tl olsun mesela senden 30 tl tahsil ediyor
fis - faturada da
icki kdv %18 30 tl yaziyor

25, 42 tl otelin kasaya
4,58 tl kdv olarak devlete oduyor

bu kadar

bu satistan otv odenmiyor (otv yi ickiyi otele satan sirket tahsil edip oduyor)
  • exlibris  (08.12.19 14:00:30 ~ 14:01:41)
aldığı fiyat üzerinden ötv verir sattığı değil.

  • argent dawn  (08.12.19 17:06:41)