[]

dava alacaklarını bir kişiye devretmek

A, B ve C kişileri var diyelim.
A B kişisine dava açtı ve A davayı kazandı. A'nın B'den 100kTL icra ile alacağı var kesinleşti ödeme emri çıktı.
A B'den alacağı icralık tutarı belli bir bedel karşılığında C'ye devredebilir mi?

atıyorum C A'ya 90kTL peşin veriyor. A tüm haklarını C'ye devrediyor. artık C B'den 100kTL icra edecek.
çek, senet vs yok sadece icra emri var A ile B arası.

 
Bankalar yapıyorlar bunu, tahsil edemedikleri alacakları varlık şirketlerine ucuza satıyorlar ve onlar tahsil etmeye çalışıyorlar.


  • malheiros  (05.12.19 18:00:05) 
Alacağını bu şekilde temlik edebilir A. Bunu noterden yaparak icra dosyasına bildirmeniz veya doğrudan icra dosyası üzerinde yapmanız, o dosya üzerindeki tüm alacak haklarını C'ye geçirir. B artık C'ye borçlu hale gelir. Bu bildirim yapılırken veya noterde sözleşme imzalanırken devlet bir miktar temlik harcı alır.

Ancak bunu, icra dosyasına bildirmeksizin kendi aralarında da yapabilirler. Böyle yaparlarsa konu sadece A ve C'yi bağlar. Yani görünüşte B hala A'ya borçlu olduğunu sanarak ödemesini yapabilir.
  • lisw  (05.12.19 18:15:02) 
@Lisw
Peki noterden bu islemi yaparken A kendi avukatini cagirmasi zorunlu mu? Yoksa A ve C notere gitse odeme emrinin uzerine noter temlik koysa C icin sorun cozuluyor mu?

Mesela sozlesme icin gidiyorsun notere toplam tutata bakip su ladar odemen gerekiyor diyor sanirim temlik harci oyle birsey.
  • dedim dedim de kime dedim  (05.12.19 19:36:33) 
Avukat zorunlu değil


  • lisw  (05.12.19 20:15:43) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.