Ev alma - kredi - kira - amortisman hesaplaması

Selamlar, şöyle bi hesap yaptım, kaçırdığım bir nokta var mı diye sorayım dedim:

400000 değerindeki, kirası 2200 TL olan bi evi, 10 yıl boyunca her yıl %10 zam gelecek şekilde tuttuğumda 10 yılın sonunda toplam 420.000 TL çöpe atmış oluyorum.

0,99 ile 400000 TL 120 ay kredi çekersem toplamda 685320 TL ödemiş olacağım.

400'e aldığım evin değeri her yıl %3 artarsa 10 yılın sonunda ev 521000 TL edecek.

Dolayısıyla ev alıp, bu şekilde ödersem sadece 685 - 521 = 164 bin TL çöpe atmış oluyorum.

164 bin vs. 420 bin yapınca sonuç ortada -->

Dolayısıyla krediyi ödeyecek gücü olan herkesin kira ödemek yerine krediye girmesi daha mantıklı. Var mı kaçırdığım bi nokta? Çok mu iyimser bir hesap yapıyorum (mesela %3 ile)

aylık 5700 tl ödeme çıkıyor bunu ödeyebiliyorsan haklısın

  • basond  (04.12.19 00:39:06)
Ev kredilerinde evin fiyatının tamamını karşılayacak bir kredi vermiyorlar yalnız; peşinat vermeniz gerekiyor. Bazı insanların önden verecek toplu parası olmadığı için bu işe girismiyorlar.

İkinci olarak aylık basond'un dediği gibi 10 yıl boyunca aylık 5700 lira taksit odyebileceginizden eminseniz bu topa girmek gerekiyor.

Bu iki faktör karsilaninca mantıklı tabii ki.
  • fraise  (04.12.19 01:37:25)
eksik halka şu:

5700 aylık taksit ödeyebilecek gelir var ise... ev almak yerine kirada kalıp her ay 2.500-3 bin civarı parayı biriktirip faize koyarsanız; 10 yıl sonunda ciddi birikim olur. 164 ile 420 arasındaki farkı kapatır. artı, 10 yıl sonra gelir de artmış olacak. yani: ev fiyatları sadece %3 artmış olursa, erken alan daha avantajlı demek kesin bir kural değil. ha pratikte %3 artış düşük. TR'de krizlere ragmen ev fiyatları uzun vadede çift basamaklı artıyor. sadece bu nedenle düşük orandan ev kredisiyle oturulacak ev almak daha mantıklı.
  • 507  (04.12.19 02:13:47 ~ 02:14:32)
120 ay borçlu kalmak için çok uzun bi süre. insanların psikoloji bozuluyor. ev almak öngöremeyeceğin masrafları, riskleri olan bir şey. kredi taksidi ödeyeceğin miktarı bir süre kenara atıp daha sonra daha düşüp miktarda kredi çekersen daha karlı oluyorsun. bu sürede daha düşük kira ödeyip masrafları da -yanında bir torba dolusu para dururken- kendin isteyerek kısmak, cebinde hiç para yokken bir bankaya borçlu olmaktan daha az yıpratıcı olacaktır. üstelik olası bir döviz hareketinde seçim zamanı falan, hiç faize falan bulaşmadan birikmiş paranla çok tatlı karlar elde edebilirsin.

  • Hakan1980  (04.12.19 03:10:34)
Kira ödeyen birinin oturmak için ev alması kadar mantıklı bir şey yok.

Aylık 5700 lirayı 10 sene boyunca ödeyebilecek misin diye soranlar ve bu fikirden dolayı çekinenler var.

10 sene boyunca ödeyeceğiniz 5700 lira, her sene şu anki gibi değerli olmayacak. İlk bir kaç yıl belki sizi zorlayacak ama 3-4 yıl sonra rahatlamaya, 6-7 yıl sonra da gözünüze hiç gelmemeye başlayacak.

9-10 sene önce 150 bin lira kredi için aylık ödeme ortalama 2000 liraydı, 150 bin TL kredi çekip de 170-200 bin lira bandında ev alan çok tanıdığım var.

O yıllarda ayda 2000 lira yoruyordu belki ama 5-6 senedir yormuyor, hatta son 2-3 senedir çerez parası gibi oldu.
  • John Bloor  (04.12.19 10:05:36)
400binlik evin kirası 2200'den düşüktür bence. konum neresi?:)

  • lalu  (04.12.19 10:18:02)
bu sekilde oturacagi evi alip kredi ile borclanan cok tanidigim oldu, hepsi de hayat kalitelerinden cok ama cok odun verdiler... normal duzeninizi bozacak bir kredi ile ev almak mantikli degil...

onun yerine kira odemeye devam edip, guzel yatirimlar yapabilirsiniz... (arsa gibi)
  • sweetoffice  (04.12.19 10:24:37)
lalu +1, 400.000 TL mülk 2.200 TL nerede kira getiriyor, söylerseniz cidden sevinirim.

2.200 TL kira verdiginiz yeri 550.000 TL'den asaşı alıyorsanız gayet iyi.
  • liberal  (04.12.19 11:36:04)
Kusura bakmayın biraz geç cevap oldu ama 410'a bulduğum ve 2100 lira kira getiren ev dumankaya ikon'daki 2+1'lerdi. Konum ataşehir.

  • roket adam  (23.06.20 02:00:33)