SEO sorusu

Diyelim ki xxx.com adlı sitede birden fazla içerik var. uzun uzun yazılar vs... sonra xxx.com adlı site kapanıyor, sonra da bu sitedeki bazı makaleler bir birkaç yıldır hizmet veren yyy.com adlı sitede paylaşılıyıor.

bu yazılar yyy.com adlı sitenin google rankingini negatif yönde etkiler mi?

ben buna benzer bir deney yaptım, xxx sitesinde zamanında yazdığım yazıyı, site kapanınca yyy sitesinde yayınladım. ve sonuç ilk 1 ay içerisinde trafikte korkunç bir düşüş. 1 ayın sonunda ise site eski haline geldi. ama bu yazı ile alakalı mı emin de olamıyorum.

düşünceleriniz neler?

301 yapmanız gerekiyor. O şekilde changing domain ve ranking ve 301 şeklinde arayın.

  • kaset  (03.12.19 11:36:05)
301 redaction ile sorun çözülüyor +1

  • muslugubozukhayrat  (03.12.19 11:43:09)
301 redirect anladığım kadarıyla var olan bir url i başka bir url e yönlendiriyor. böyleyse benim bahsettiğim xxx.com adlı ilk site tamamen kapandı. orda zamanında var olan ve artık olmayan içeriği başka bir yerde tekrar yayınlamaktan bahsediyorum.

ya da ben mi anlamadım?
  • cedric tweedledee  (03.12.19 13:15:11)
Evet kapatsaniz da bir sure arama motoru database'inde olacak, tekrar kullanirsaniz kopya icerik olur. Dedigim sekilde Google'da ararsaniz yonlendirme cikiyor. Ayrica sitenize Google'dan gelenler kapali sayfayla karsilasacagina yonlendirme ile yeni siteye gelmis olacaklar.

  • kaset  (04.12.19 02:23:43)
teşekkür ederim cevaplarınız için.

yalnız bahsettiğim sita kapanalı 8-9 ay oldu, ve bu yazılar artık google2da hiç çıkmıyor.
  • cedric tweedledee  (04.12.19 11:28:36)
Uzun süre önce kapanmışsa etki etmemesi lazım diye düşünüyorum. Ancak zamanında yönlendirme yapmadığınız için pozitif ranking'i kaybettiniz.

  • kaset  (05.12.19 19:19:52)