[]

vücut geliştirmecilere bir soru...

üç set ağırlık kaldıracaksınız... bu setler aşağıdakilerden hangisi gibi olursa daha faydalı olur?

a) üç kez yapabileceğiniz eşit sayıda set
b) birinciyi maksimum zorlanmaya kadar yapıp, diğer setlerde doğal olarak azalan set.

 
3 set eşit sayıda tekrar ama eşit olmayan derecede RPE derecesi olan ağırlık seçimi. Yani 50 kiloyla 3*12 bench yapıyorsan ve son setin son tekrarında hala ilk setteki gibi rahat kaldırış yapıyorsan o ağırlığın sana pozitif bir etkisi olmuyor demektir. Seçtiğin ağırlık seni ilk sette zorlamaz ikinci sette orta derece zorlar son setin de sonlarına doru ise "artık yapamayacağım galiba lan" hissi vermişse o ağırlık seçimi iyidir.

b şıkkı senin kaldırabileceğinden fazla ağırlık seçtiğini gösterir, aynı ağırlıkla son setleri (zorlanarak da olsa) yapamıyorsan o ağırlık senin için yanlıştır, ego lifter değilsen zaten anlarsın. Ha her sette ağırlığı artırırsın mesela o zaman tekrar sayın düşer, o ayrı bir konu.
  • angelus  (02.12.19 23:46:27) 
üç kez eşit sayıda set derim, sporda düzenlilik iyidir, ben de a şıkkını genelde tercih ediyorum çünkü üçüncü seti yaptığımda zorlandığımı net hissediyorum.


  • blue rebel motorcycle club  (02.12.19 23:51:25) 
b değil, a iyidir. her sette ağırlığı arttırıp tekrarı azaltarak da çalışabilirsin. ilk set 10 kg x 10 tekrar, ikinci set 12 kg x 8 tekrar, üçüncü set 15 kg x 6 tekrar gibi. ben şahsen a'yı yapıyorum.


  • hayley williams ile evlenecek genc  (03.12.19 00:28:36) 
A ama üçüncü setin son 3-5 hareketinde enerjin bitecek, biri parmağının ucuyla 1-2 kilo yardım edecek sana.


  • Hakan1980  (03.12.19 01:16:57) 
ilk 2 tanesini sabit bir rakam, son set yapabildigin kadar. 8 olur - 10 olur 12 olur.
3 set de ayni agirlik.

  • baldur2  (03.12.19 13:09:29) 
Esasen işe yarayan 2 yöntem var.
İlki tüm setleri eşit sayıda ama maksimum ağırlıktan her set azaltarak gitmek.

İkincisi ise 3 set eşit sayıda ve eşit ağırlıkta tamamlandıktan sonra dinlenmeden sonuna kasların tamamen tükenmesini sağlayacak şekilde ağırlıkları azaltarak tekrarlamak.
Mesela ilk 3 set x 10 ve 20kg bittikten sonra 16kg, 12kg gibi düşürerek maksimum bir bileşke yapılabilir.
  • filipis  (03.12.19 20:33:31) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.