[]

Regresyon analizi için normal dağılım gerekir mi?

Normal dağılım varsayımı regresyon analizi için geçerli mi? Oldu ki normal dağılım yok hangi analiz yapılmalı?
 
Sadece artıkların normal dağılması gerekiyor. Farklı lineer modeller var ya da nonlieer modeller.


  • coca cola  (02.12.19 23:47:47) 
kimse cevap yazmadığı için yazıyorum, yoksa istatistik alalı baya oldu. mantıken regresyonda normal dağılım gerekmez. y = 2x + 5 + error diye bir sonuç bulursun ve data pointlerinin ortasından geçen bir çizgi olur. dağılımın daha farklıysa o zaman polynomial regression kullanıyorsun galiba. o zaman y = 2x + x^2 + 7 + error diye gidiyor mesela. o zaman senin regresyon çizgin düz olmuyor bu sefer eğilip bükülüyor.


  • hayley williams ile evlenecek genc  (02.12.19 23:56:26) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.