[]

yurt dışına kedi çıkarma prosedürü

Yurt dışında yaşayan bi arkadaşım kedisini istanbul'dan paris'e götürmemi rica etti. nasıl bi prosedür işliyor biliyor musunuz? vekalet vs vermemiz gerekiyor mu?

şimdiden teşekkürler


 
Şöyle bir şey buldum

Fransa'ya giriş yapacak vatandaşlarımız, veterinerden sağlık muayenesinden geçtiğine dair bir belge ibraz etmek şartıyla, beraberlerinde en fazla beş evcil hayvan bulundurabilirler. Kedi ve köpekler için Fransa'ya gelmeden en erken 90 gün önce kuduz aşısı yaptırmak zorunludur. Belirtilen bu sağlık koşullarına uyulmaması durumunda, evcil hayvanlar Türkiye'ye geri gönderilmekte veya karantinaya alınmakta, hatta itlâf edilebilmektedir. Bununla birlikte, saldırgan ve tehlikeli köpek cinslerinin (pittbull, staffordshire terrier, Amerikan staffordshire terrier, mastif, boerboel, tosa, molosser cinsi köpekler) Fransa’ya sokulması yasaktır.

Fransa'ya sokulacak evcil hayvanlara ilişkin ayrıntılı bilgilerin şu linkten temini mümkündür: www.douane.gouv.fr .

Avrupa Birliği'ne mensup ülkeler (dolayısıyla Fransa) "Kuduz Titrasyon Testi" şartını aramaktadırlar. Bu testin Fransa'ya giriş tarihinden en az 90 gün öncesinde yaptırılması ve enseye uluslararası çip takılması şarttır, aksi halde evcil hayvanı ülkeye kabul etmemektedirler. Bu durumda, eğer evcil hayvan ilk kez yurtdışına çıkacaksa, en az 4.5 ay önce bir veteriner hekime giderek yardım istenmesi tavsiye edilmektedir. (Daha önceden kuduz aşısı olan ve aşı uygulama süresi 30 günü geçmiş olan kedi veya köpekler için bu süre 3.5 aydır)."

kaynak: www.mfa.gov.tr
  • yanginmerdiveni  (02.12.19 20:56:36) 
Cip taktirma kolay da kuduz titrasyon testi icin baya bir sure var. Asida 90 gun once yapilmis olmali kurali yok diye biliyorum. Kuduz titrasyon testi halihazirda yapilmis olan asi tutmus mu tutmamis mi ona bakmak icin zaten.


  • erectrode  (03.12.19 15:29:29) 
peki arkadaşın bana vekalet vermesi falan gerekiyor mu?


  • euteamo  (04.12.19 16:03:19) 
Onu kediyi tasiyacak olan havayolu sirketine sormakta fayda var. Amerikadan Turkiyedeki engelli kedi-kopekleri sahipleniyorlar ve birileri hayrina bu hayvanlari goturuyor. Vekalet istememeleri lazim.


  • erectrode  (09.12.19 17:05:09) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.