[]

Titr vs title

Titr ve title arasında ne gibi bir fark var? Günlük konuşma dilinde pozisyonum/unvanım bu derken titr mı yoksa title mı kullanılmalı?
 
biri türkçe diğeri ingilizce olabilir mi?


  • prole  (02.12.19 21:23:24) 
Titr, TDK sözlüğünde San olarak geçiyor. Kesinlikle söylediğin gibi 'pozisyon'a karşılık değil. Titr'in 'Bir konu hakkında söz söyleme yetkinliği veriyor' olma özelliği var diye düşünüyorum.


  • Mirket  (02.12.19 21:33:51) 
Titr diye bir şey hayatımda duymadım. Muhtemelen sadece Türkiye'de, plaza dili ve edebiyatı mezunları tarafından kullanılan bir kelimedir.


  • fxinturevi  (02.12.19 23:42:57) 
titr, arapça kökenli "unvan" için kullanılan fransızca kökenli bir sözcük değil mi?.
öyle yeni bir şey değil, plazacadan önce de kullanılıyordu.

  • bumbum  (03.12.19 10:33:38) 
Arkadaşlar bilip bilmeden akıl yürütmeyelim lütfen, en iyi ihtimalle yaşınızın pek genç olduğunu düşündürtüyor insana. Titr sözcüğünün plazacayla alakası yok. Onlarca yıldan beri kullanılıyor. Title pozisyonu belirten İngilizce bir kelime. Titr ise san demek. Mesela profesörlük titri, avukatlık titri vb.


  • microfiction  (03.12.19 14:30:15) 
Şampiyon sakin ol. On yıllarca kullanılıp kullanılmaması önemli değil, hayatımda duymadım demişim. Ardından da "muhtemelen" diye kendi fikrimi belirtmişim. Yüksek lisansını ad hominem anabilim dalı üzerine mi yaptın nedir yaşımın çok genç olduğunu düşündürtüyormuş ne alakaysa.

Cambridge, Oxford vb. sözlüklerde Titr diye bir kelime yok. Dolayısıyla Türk-ilizce bir şey çıkartılmış. Ben de yıllardır farklı ülkelerde yaşadığımı göz önüne alarak ve bu hemen meeting set-up edip immediate action alması gereken ablaların da en popüler yerinin plazalar olduğunu varsayarsak tahminde bulundum. Manavlar Yüksek Kurulu tarafından kullanılıyor mu demeliydim nedir?

İş Bankası kulelerinden misin nesin anlamadım ki.
  • fxinturevi  (04.12.19 04:04:09) 
Oxford, Cambridge sözlüklerine bakan arkadaşlar o zamana kadar Türkçe sözlüğe baksaydı keşke. Kelimenin Türkilizce ve hatta İngilizceyle alakası yok. Fransızcadan Türkçeye geçme. Nişanyan Sözlük’e göre Türkçedeki en eski yazılı kullanımı 1937 yılına ait. Dolayısıyla, “dolayısıyla Türkilizce bir şey çıkartılmış” diye bir şey söz konusu değil.


  • microfiction  (04.12.19 18:29:07) 
microfiction +1


  • hot potato  (04.12.19 19:08:21) 
@ microfiction
"O arkadaşlar bu arkadaşlar" diye yazmana gerek yok. Direkt adıma hitaben yazabilirsin. Öyle yazınca 17 kişilik yuvarlak masada birbirine bakmadan laf sokmaya çalışan tipler gibi komik oluyor. İngilizcede şu bu demek dedikleri için haliyle o dildeki anlamına baktım ve bulamadım. Şimdi sen söyleyince TDK'ya bakınca gördüm. Hoş hala ne demek olduğunu ve pratikteki kullanımını bilmiyorum. Teşekkürler, daha da irdeleyerek bakacağım.

Bu plaza hassaslığını tekrardan bi' gözden geçir. Bol şans.
  • fxinturevi  (05.12.19 00:20:03) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.