MySQL patlayan tablolarım?

orders isimli bir tablom var.
altı üstü 80bin data var içerisinde.

ancak bu tablo şişip patlıyor ve açılmaz, içine insert yapılmaz, update yapılmaz hale geliyor.

mysql'i stop start yaptığımda tablo düzeliyor ve bir süre sonra tekrar şişiyor.

sebebi hakkında bilgim fikrim yok. ne yapabilriim? neden şişiyor olabilir? hangi ayarlara bakabilirim?

@kezban,

abi direkt sequel pro üzerinden db'ye bağlanarak denerken oluyor araya php'yi sokmadan ama?
  • tchuck  (02.12.19 14:48:52)
etc/my.cnf dosyası şöyleymiş:

[mysqld]
datadir=/var/lib/mysql
socket=/var/lib/mysql/mysql.sock
lower_case_table_names = 1
# Disabling symbolic-links is recommended to prevent assorted security risks
symbolic-links=0
# Settings user and group are ignored when systemd is used.
# If you need to run mysqld under a different user or group,
# customize your systemd unit file for mariadb according to the
# instructions in fedoraproject.org

[mysqld_safe]
log-error=/var/log/mariadb/mariadb.log
pid-file=/var/run/mariadb/mariadb.pid
#
# include all files from the config directory
#
!includedir /etc/my.cnf.d
innodb_buffer_pool_size = 16M
innodb=ON
ignore-builtin-innodb
skip-innodb
default-storage-engine=innodb
default-tmp-storage-engine=innodb

aktif olarak çalışan dosynaın bu olup olmadıgından emin değilim ancak. onu nasıl check edebilirim?
  • tchuck  (02.12.19 14:58:10)
ilginç ama düzelttim, ardından db ye gelip
SHOW VARIABLES LIKE 'innodb_buffer_pool_size';
yazdığımda değer olarak

geldi. yani 134mb?

öyleyse bu değeri başka yerden değiştirmem lazım sanırım. doğru config dosyası bu değil galiba? ama doğru olanın lokasyonunu nasıl öğrenirim ki?
  • tchuck  (02.12.19 15:03:53)
aklımı kaçırıcam abi olmuyor sürekl ipatlıyor.

  • tchuck  (02.12.19 16:02:07)
arkadaşlar hiçbir şey çözüm olamadı.

kafayı yiyeceğim.

orders tablosu dışında hiçbir tablomda sorun yok. orders tablom sürekli olarak takılıyor. bu yüzden tüm sistem kilitleniyor.
  • tchuck  (03.12.19 21:13:03)