yıllık araba giderleri

araba almayı düşünüyorum. ama araç ücreti ve yakıt ücreti dışında yıllık veya tek seferlik başka ödemeler var mıdır öngörmem gereken?

örneğin kasko ve araç sigortası diye iki şey biliyorum. bunların senelik yaklaşık tutarları ne kadardır? başka bunlar gibi bakım vb yıllık ödeme gerektiren başka şeyler var mıdır? araba ile ilgili her türlü şeyden bahsediyorum.

Bilgi ve örnek olması bakımından yazıyorum. 5 yıldır ehliyetim var kazam yok (kayıtlara geçmiş), ben 23 yaşımda aldım arabayı peugeot 301 2016 model. Sigorta 1180 tl, kasko 2500-4500 arası teklifler vardı klozlara göre en uygun geleni 2700 lüktü onu yaptırdım yani bu ikili beni direk 4.000 tl borca soktu daha ilk haftadan. Önerim kredi kartınız varsa ben ikisinide 9 a böldürebilmiştim peyderpey ödersiniz en azından. Neyse lastiklerin bitik olmasını geçtim kışlık lazımdı 1.000 tl de o tuttu (yine taksitli aldım). Alırken expertizde ön fren disk ve balata çok götürmez demişlerdi rutin bakım gelince 600+500 olarak 1.100 daha gitti. 6.000 tl çıktı diyebilirim daha Nisan ayında aldım aracımı. Üstüne yıkama işi var benim işim gereği arabanın çok kötü durumda olmaması gerekiyor uzun yol yaptığım için 2 haftada bir yıkatıyorum diyebilirim istanbul içi 20 den aşağıya dış yıkayan görmedim fırçalı otomatik yıkamalar bile 15 tl. Şehir dışında da yine 20-30 bandında dersek aylık 50-60 yıkamaya gidiyor az gözükebilir ama 7 ayda 350-420 lira arası bir masraf bu yıllık bu da 1.000 tl ye yakınsayacaktır diye düşünüyorum hele kışın belki haftada bir yıkamaya dönülebilir. Bunun dışında daha eski model tercih edecekseniz silecek değişimi vs gibi ufak tefek masraflarda oluşabilir. Bir de MTV var açıkcası şu an almak yerine 1 Ocak sonrası alırsanız rahat 500-600 tl mtv ödemekten kurtulursunuz... arabanın hacmine yılına göre artıp azalabilir tabi bu...

  • kilimanjaro  (01.12.19 22:53:15)
Seat leon yeni kasa dizel otomatik ful paket kullanıyorum (kaskoyu etkilediğinden belirttim)

4000tl kasko 1000tl sigorta 1500tl mtv 950tl bakım (ben çok km yaptığımdan yılda 2 kere bakıma giriyorum) yakıt ortalaması 5.6lt 300 küsür tl'ye depo doluyor normalde bir ay götürüyor (900km) ancak ben rahat 2500 3000km yapıyorum ayda.

Lastik michelin crossclimate plus tanesi 350tl ye almıştım. Bunları 1.5 senede bir öldürüyorum.

Masraflar bunlar.
  • ThomasJefferson  (01.12.19 22:53:45 ~ 22:55:30)
İlk defa araba sahibi olacaksanız benim tecrübelerim. İyimser Yıllık 5000 tl civarı maliyet tutuyor.
1000 trafik sigorta
2500 kasko
500 yıllık bakım ( standart yağ filtre sanayide yetkili servis dersen 1000)
600 mtv
400 ıvır ızvır illa çıkar.
  • 06460  (01.12.19 23:42:59)