kan testi hakkında

herhangi bir devlet hastanesinde yapılan tam kan testinde mesela böbrek, karaciğerde vs bi problem varsa ortaya çıkar mı? en azından ipucu düzeyinde de olsa?

Nope, mesela böbrek; kendini kompanse edebiliyor bir yere kadar, mesela taş var, belli bir hasara kadar testler normal çıkabiliyor.

Veya tam tersi, test sonucu anormal çıkmış, halbuki böbrekte bir şey yok ta ki dün spor yaptığını hatırlayana kadar.

Gerçi karaciğer testleri biraz daha kesin konuşur, sonuçta hücre parçalanınca açığa çıkan yıkım ürünlerinin kandaki oranlarına bakılıyır
  • masseter  (01.12.19 18:35:58 ~ 18:38:23)
peki diğer organların genel kontrolü için ne yapmak gerek? özellikle karaciğer ve böbrek? özelde veya devlette hangi bölümü, testi mutlaka tavsiye edersiniz? yaş 30 oldu ve rahatsızlıklar da hafiften başladı, ne olur ne olmaz

  • everythingok  (01.12.19 19:15:11)
genelde bu tür kontolleri aile hekimi ile aranızda halledebilrisiniz, idrar, karaciğer, pankreas, kalp, yağ,vitamin,mineral, motor şansızman ne varsa istek yapar isterseniz.

İkna olmazsa şikayet de uydurabilirsiniz.
-nefesim yetmiyor deyip;anemi mi acaba diye tam kan testi istetir.
-idrar yaparken sancı girdi deyip: idrar tahlili
-sağ kaburga altımda ağrı girdi: karaciğer gibi

Testler elbette varsa bir hastalık veya başlangıcı söyleyecekti, yukarda demek istediğim testin sonucunu yorumlama kısmında geçerli. Yoksa en ufak bir anormali çıktığında sonuna kadar araştırıp, erkenden tedavi etmek lazım
  • masseter  (01.12.19 20:31:26)