Hız sınırına ne kadar uyuyorsunuz?

Araba kullanmaya yeni başladım. Mesela O1 otoyolu denilen 1. köprünün öncesi ve sonrasındaki yolda hız sınırı 80 km. Ben de 75-80’le gidiyorum ama her tarafımdan vızır vızır geçiyor diğer arabalar. Herkesin bu kadar hızlı olduğu yolda yavaş gidince sanki tehlike oluşturuyormuş gibi hissediyorum. Ama hız sınırını da aşmak istemiyorum. Siz nasıl kullanıyorsunuz? Bana bir öneriniz var mı? Teşekkürler.

Yasal hız sınırını aşma. Bahsettiğin yolda hız sınırı 80 fakat 88km/s ye kadar ceza yazılmadığı için (sapma payı olarak %10 izin verilir) sürücüler bu hakkı son damlasına kadar kullanıyor. Sen 70, 75 gibi giderken (km saatinde görülen buyken gerçek hızın daha az ya fazla olabilir) 90' civarı gidenler sana vızır vızır gibi geliyor. Telefona indireceğin bir gps hızölçer uygulaması ile aracın gerçege en yakın hızını görür, göstergende ne kadar hata payı var tespit edebilirsin. Göstergendeki aşırı sapma.dolayısı ile, 75 gösterirken aslında daha yavaş olma ihtimalin var. Yolun temposuna ayak uydurmaya çalış tabii ama bunu gercek hızını ölçebiliyorken yap.

  • rezilrusfaadam  (01.12.19 13:42:42)
valla ortalama trafik hızı neyse ona uyuyorum.
dediğiniz gibi hız sınırı 80 ama orta şerit bile 80'den hızlı gidiyorsa bende gidiyorum.
ama otobanda hız sınırı 120 ama riskli olduğu için en fazla 110 yapıyorum.
  • aslindasorunumpsikolojik  (01.12.19 13:45:36)
hız sınırı neyse ona uyuyorum. geri kalan herkes 150 ile de gitse, asla ceza yazılmıyor da olsa sınır 80 ise 80 ile gidiyorum. zaten hız sınırı "kanka diğer trafiklere bak eğer onlar hızlı gidiyorsa ve ceza yazılmıyorsa siktir et sen de bas git" şeklinde yazılmıyor.

önerim hız sınırı neyse onunla git. biliyorum türkiye'de kurallara uymak gerizekalılık gibi görünüyor ama bunun sebebi ülkenin çok çok çok büyük çoğunluğunun gerizekalılık seviyesinin de altında zeka seviyesine sahip olup kurallara uymaması. hız sınırına uydunuz diye tehlike oluşturmazsınız. hız sınırının üstünde gidenler tehlike oluşturur. siz de hız sınırının üstünde giderseniz doğal olarak siz de tehlike oluşturursunuz.
  • levpontryagin  (01.12.19 14:00:40)
ben uyarım. 80 ise 80 i aşmam. 80 üstüne %10 hata payı olduğu için 88 ile gidenler var. ulan o hata payı zaten lastikten vb oluşan sorunlar yüzünden var. sen 88 görünce belki aslında 97 ile gidiyosun. bu yüzden gerek yok. şehirlerarası yolda 110 ile gidiyorum genelde bir sorun yoksa.

  • Tears of Devil  (01.12.19 14:04:01)
hız sınırının 80 olduğu yerde orta şeritte 80-85 ile gitmek ideal. normal şartlarda ben öyle yapıyorum gideceğim yere vaktinde ve yorulmadan ulaşmak için. ama gel gelelim orta şeritte 70-75 ile seyredenler sayesinde 100 km yolda 1000 kere sollamaya çıkmak zorunda kalayorum.

  • KUCO  (01.12.19 14:24:02)
Şehirlerearası bazı yollar hariç neredeyse tamamen uyuyorum yasal hız sınırına (sınır + %10 olarak) Orta şerit ya da sağ şeridi kullanabilirsin. E5'te sol şerit tam apaçi şeridi zaten. E5'te 80 üstü tam intihar.

  • roket adam  (01.12.19 15:35:44 ~ 15:36:09)
radar veya ortalama hız olmadığını bildiğim yerlerde o vızır vızır gidenlerden biri de ben oluyorum. Otoyolda genelde 150 bazen keyfime göre 100. Zaman zaman 200 üstüne çıkıyorum heyecan olsun diye.

  • catch the arrow  (01.12.19 15:43:57)
Eds den cezayi gecirdikleri noktalar disin sinira uymuyorum. Kimse de uymuyor. O sinirlara uyarsan bir yerden bir yere gidilmez istanbulda, kanser olur adam.

Ceza gelecek noktalarda herkes yavaslar farkedersin zaten, o noktalarda yavaşlıyorum ben de.
Ornegin Avcılar-kucukcekmece arasi.

Sinir 80 olan yerde 100le falan gidiyorum duruma gore, ama 120 olan yerde 120-130 arasi giderim genelde maks. 120den sonra cok yakiyor zaten araba, gerek yok.

Donuslerde mutlaka sinyalini veren, istisnasiz emniyrt kemeri takan, efendime soyleyeyim yaya gecinde duran biriyim. Yani kural tanimazin teki degilim, hiz tutkunu ya da apaci falan da degilim ama bazi hiz sinirlari cok absurd.
  • stavro  (01.12.19 17:49:12 ~ 17:55:13)
Ehliyet 6 yıldır var. 19 un başında sahip olmuştum.

Maks hızım 110 o da birkaç saniye. Farkeder farketmez 80-90 a çektim kendimi. Şehirlerarası yol 3 şeritti ve 1 km ön arkamda kimse yokken yapmıştım. Bayırlı bir yoldu ve sanırım müziğinde etkisiyle çıkmıştım o hıza. Hemen toplayıp düşürmüştüm.

Özetle ne bir kırmızı ışık ne başka birşey. Sürtme yada birinin hayatını tehlikeye bile atmadım.

Hepsinide kurallara uymaya borçluyum.
  • baldan kaymak  (01.12.19 18:00:16)
eğri oturup doğru konuşalım. en azından ben doğru konuşayım.

şehir içinde uyuyorum. çünkü gezici radarlar mevcut.

tünellerde uyuyorum.

Ortalama hız alan kesimlerde hızıma dikkat ediyorum.

şehir dışında eds ve radar tabelası dışında pek uymuyorum. yolun durumuna bağlı. kötü yolda zaten hız sınırı 90 bile olsa 90'nın altında giderim.

paralı yollarda (yeni açılan izmir istanbul osmangazi) dikkat etmiyorum. Hız sınırı 120 diyor fakat 120 ile gidende peygamber sabırı vardır sanırım.

şehirler arası yollarda çok yol yapmış birisi olarak söylemeliyimki hız limitlerimiz çok kötü belirlenmiş. dümdüz, yaya geçitsiz şehirin dışındaki yola en az 90 limit vermesi gerekirken 50 verip milletii gereksiz yere yavaşlatıyorlar. bazı yola geliyorsun hız limiti 90 diyor sonra birden 50'ye çıkıyor sonra 70 sonra tekrar 50. bunun bi standartı olmalı.

paralı ve 3-4 şeritli otoban yollarında hız sınırı bana kalırsa en az 150 olmalı. 120 ile sol şeriti işgal edip, yol vermeyen salakların yarattığı yoğunluğu bir nebze azaltır.
  • false pretension  (01.12.19 18:05:08)
hız yapmayı sevmediğimden ve arabama güvenmediğimden mümkün mertebe hız sınırlarına uyarım. özellikle şehir içinde daha fazla dikkat ederim.

buna rağmen gecen yıl 2 kere hızdan ceza yedim. hız sınırı 70 olan yerden 88 ile filan geçtiğim için o da.
  • wilhelmwasmuss  (01.12.19 23:44:53)