[]

fenilketonüri kan testi türkiye'de her hastanede uygulanıyormu ?

yada yenidoğan her bebeğe, erken teşhiş amaçlı kaliforniyada uygulanıp türkiye'de uygulanmayan test varmıdır ?
 
fenilketonüri taraması her doğan bebeğe uygulanır Türkiye'de.

Kaliforniya'da taranan hastalıkları bilmiyorum ama Türkiye'de tarananlar:

Fenilketonüri
Biyotidinaz eksikliği
Konjenital Hipotiroidi(TSH bakılır)
Kistik Fibrozis
Konjenital Adrenal Hiperplazi

bu sonuncusu tarama programına bu sene eklendi. Kaliforniya'da devletin taradığı neler var bakabilir ve kıyaslayabilirsiniz. Bu arada bunlar zorunlu tarananlar. İsterseniz ekstra ödemeye başka hastalıklara da bakıyorlar diye biliyorum.
  • nundu  (30.11.19 13:37:26 ~ 13:37:38) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.