JS uzmanları gelin

JS'ye nereden başlayım da cidden bu konuda uzman olayım?

ps: orta seviye kullanabiliyorum.

--

İki yıldır web developer olarak çalışıyorum. iyi kötü backend ve frontend bilgim var. dom manipulation, ajax işlemleri falan filan modern bir web uygulamasında olan bir çok şeyi öğrene öğrene yapıyorum. yani bilmiyor değilim, kısaca orta seviyede biliyorum.

ama ben ciddi ciddi bu konuda iyi olmak istiyorum. kitap yazacak kadar iyi olmak diyelim. under the hood dediklerini bilecek kadar. en baştan başlamayı düşünüyorum temelde atladığım noktalar vardır diye. nereden nasıl yapalım?

Tamamen herhangi platform (web, server, mobil vs ) bagimsiz ve hernangi bir kutuphane/framework (jquery, react vs) bagimsiz temel javascript yani vanilla js ogrenmek icin bence birkac temel adim var.

- en basta ES6 oncesji javascript dilini bilmek gerekir, degiskenler, donguler, karar yapilari, diziler vs.
- daha sonra fonksiyonlar. function expression ve function description farki.
- hoisting
- prototype
- this
- Object ve this
- call, apply, bind
- inheritance
- closure
- higher order functions
- currying
- monads
- En onemlisi: Event loop nedir nasil calisir
- use strict
- chain functions
- functor
- memoization
- immutable kavrami
- pass by reference/ pass by value

Daha sonra da ES6 ve sonrasi javascript
- import-export, require-module.exports
- arrow functions
- Set, Map
- Class
- for..of, for...in
- symbol
- promise
- async/await
- generator
- proxy/reflect
- spread operator

Buraya kadar olan kisim javascript dilinde uzmanim diyen birinin iyi bilmesi gereken konular. Aralarinda atladiklarim vardir ama bunlar cok temel konular ve en buyuk yapilan hatalardan biri de bunlar bilinmeden framework ogrenilmeye calisilmasi.
bu konularin kimi javascript diline has konular, bazilari da javascript de yaygin kullanilan genel yazilim muhendisligi konulari.

daha sonra da javascript kodunun calisacagi ortama gore degisen konularda ilerleyebilirsin
- Browser: DOM, BOM
- Server: Node.js

Daha sonra da kutuphane/Frameworkler geliyor (bunlardan diledigine yonelebilirsin)
- React
- Vue
- Angular
  • emrahday  (29.11.19 16:20:07)