Aynı isimde şirket

Merhaba, iyi akşamlar herkese. Diyelim ki bir şirket kuracaksınız, şirketin ismini başka şirket de kullanıyor, fakat farklı bir sektörde. Aynı isimde bir şirket açılabilir mi?

Biz açtık birşey olmadı.

  • allah yazdiysa bozsun  (23.11.19 20:35:26)
Açmaya açarsın ama diğer kişi senden önce isim hakkı yani patent aldıysa dava açma hakkı var.

  • deer hunter  (23.11.19 20:43:20)
@deer hunter

Isim hakki, marka tescili patent degil ki. Trademark.

Ki onda bile sektörel farkliliklar var.
  • duygusuzromantik  (23.11.19 22:29:05)
şöyle, ilk olarak ismi kullanan banka bu markayı hangi sektörler için tescil ettirmiş ona bir bakın derim. online bakılıyordu diye hatırlıyorum. yani bu marka tescili olayı sektörel oluyor. mesela garanti bankası var. ama onunla alakalı olamayan garanti iplik diye bir firma da var. sende eğer tecili yok ise garanti metal adında bir firma açabilirsin.

  • delidir yakalayin  (23.11.19 23:15:31)
Aynı isimde ama farklı uzantılarda bir sürü şirket var zaten.

Şirket ünvanı farklı bir şey, marka tescili ayrı birşey, karışmasın.

Mesela "Leo İnş Müh Tic Ltd Şti" diye bir şirket kurulduysa aynı unvanı alamazsınız.

Ama "Leo Mim Müh İnş Tic Ltd Şti" olarak da siz alabilirsiniz, Leo ismi çok bilindik bir kelime/isim ise peşinden gelen ünvanlar ile bir çok farklı şirket kurulmuştur ve işiniz zorlaşır.

Şirketi açtınız ve ürettiğiniz ya da satacağınız ürün ile alakalı bir de marka tescil ettirmek istiyorsunuz diyelim, bunun için şirket açmanıza da gerek yok, şahıs olarak da marka tescil edebilirsiniz.

"Leo" markasını sizden önce herhangi biri tescil ettirmiş olabilir, konusuyla alakalı nace kodlarında tescil ettirmiş olabilir.

Siz ise farklı bir iş kolunda "Leo" markasını daha önce tescil edilmemiş bir sınıfta tescil ettirebilirsiniz.

Ama farklı sınıflarda tescil ettirseniz de aynı sektörde iş yaparsanız davalık olursunuz.
  • John Bloor  (25.11.19 11:46:46)