[]

Gsm operatörleri hakkında 2 soru

Merhabalar.Operatörlerin altyapısını kullanan markaların çekim gücü vs. kullandığı operatör ile aynı mı? Mesela turk telekom altyapısını kullanan pttcell,bimcell veya turkcell altyapısını kullanan lifecell gibi... Eğer aynı ise neden paket fiyatları farklı? Aynı değilse neden aynı değil?

Geçiş yapacağım operatörün kullanacağım il ve ilçelerde 4g çektiğini nereden öğrenebilirim?

Teşekkürler.

 
aynı. turk telekom mesela kendisi müşteri çekemiyor bant genişliğinin bir kısmını bu alt sanal operatöre kiralıyor. bu operatör de kiraladığı fiyatı çıkarabilecek seviyede uygun fiyat sunarak müşteri çekiyor. dolaylı yoldan turk telekom toplu ve ucuz müşteri kazanmış oluyor. Reklam gideriyle uğraşmak yok garanti gelir vsvs.

turkcell'de lifecell kendi markası olduğu için sıralama yapıyor. diğerleri de yapıyordur belki.

4G veri baz istasyonundan dağıtılırken sıralı şekilde dağıtılabiliyor. bu dağıtım çok hızlı olduğu için biz kullanıcı olarak fark etmiyoruz genelde. paketini alan gidiyor gibi düşün.
aynı istasyona bağlı bir turkcell ve bir lifecell kullanıcısı bağlı olduğunda öncelik turkcell kullanıcısına verilebilir.

ancak turkcell'in 3G si bile istanbul için diğer operatörlerin 4G si ile kapışabileceği için turkcell tercih sebebi. Lifecell kullanıyorum kalabalık meydanlarda dahi 40-45 mbit hıza ulaşıyorum genelde.

yayın yapılan bant sebebiyle diğer operatörler kalabalıkta büyük sıkıntılar çekiyor ve altyapı yetersizliği sebebiyle de dağıtımı iyi yapamıyor malesef.
  • ayin yazari  (18.11.19 21:44:47) 
cekim gucu ayni olur evet ama internet hizi vs ayni olmaz. "ayin yazari"nin dedigi gibi ayni sebekeyi kullaniyor ama mesela turkcell'in 4G internet hizi 100mbps iken lifecell'in ki 15mbps olabilir. yada sebeke yogunlastigi zamanlarda(mac zamani stadyum cevresi, acil durumlarda vs) ilk once bu alt markalarin baglantilari kesilir, turkcell'in kendi musterileri sebekeyi kullanmaya devam eder


  • crucio  (18.11.19 22:53:54) 
Hız aynı olmayacaksa geçmenin bir mantığı yok hocam?


  • soru icin geldim  (18.11.19 22:55:24) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.