Ticaretten anlamamak

Yazılımcıyım, elimden de baya bir iş geliyor, şu an bi iş kursam teknik kısmını çok güzel yürütürüm.

Gelgelelim ticari zeka sıfır. Daha önce bi ürün yaptım böyle, teknik olarak da baya gurur duyduğum bi işti ama doğru düzgün satamadım. Meğerse kimsenin öyle bir ürüne ihtiyacı yokmuş.

İş, güç, ortam gereği bu işlerden anlayan bir tanıdığım da yok.

Nasıl öğreneyim bu işleri? Sıkıldım başkası için çalışmaktan.

İngilizce biliyor musunuz? Biliyorsanız business school'larda okutulan kitaplardan başlayabilirsiniz. Coursera udemy gibi sitelerden ve hatta youtube dan video izleyerek bu konulara hakim olabilirsiniz.

Türkçe de pek fazla olmamakla birlikte oldukça fazla kaynak bulunabilir aynı şekilde.

Anahtar kelimeler: Business Management, Entrepreneurship, Cost Management, Risk Management, Stragegic Management, Marketing.

Asıl noktayı kavradıktan sonra kendinizi ihtiyaçlarınıza göre geliştirirsiniz.

En azından market research, business model vs. nedir öğrenmeden ürün yapmak boşa bir uğraş. Sizin aklınıza gelen fikir mutlaka birilerinin aklına gelmiştir. Sizin yazdığınız kodun çok daha iyisi belki de liseli bir Hintli tarafından yazılmıştır.

Önemli olan bir "değer" yaratmak ve bunu tüketiciye ulaştırmak.

Satamadığınız şeyi de merak ettim. DM'ler misiniz? :)
  • influx  (15.11.19 15:59:43)
Mobilim ekleyemedim, ayrıca başarısızlıklardan ders çıkarmak da yol gösterici olur.

www.failory.com

Örneğin buradan girişimler neden başarısız olmuş diye okuyup o mayınlara basmamaya çalışmak da faydalı olur.
  • influx  (15.11.19 16:03:24)
@influx İngilizce biliyorum evet. Teşekkür ederim. DM atıyorum.

  • plutongezegendegilmi  (15.11.19 16:13:54)
Aramanız gereken temel konu başlıkları şunlar (aşağıdakilerden bazıları iç içe geçmiş vaziyette)

İş Planı Hazırlama
Fizilibilite Raporu
Temel Girişimcilik
Pazar Araştırması
İşletme Bilimine Giriş
  • rosencruz  (15.11.19 17:33:47)